Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Sposoby na stworzenie zdrowych nawyków żywieniowych


Zmiana nawyków jest trudna, szczególnie gdy źle odżywialiśmy się latami, lubimy pewne smaki, do których przywykliśmy i gdy nie mamy odpowiedniej motywacji. Jednak zmiany są możliwe. Niektóre wymagają dłuższego czasu, aby stać się nowym nawykiem, inne od razu przyjmujemy za swoje. Ważne, żeby zacząć wprowadzać zmiany, krok po kroku, a pomoże ci w tym kilka prostych sposobów na stworzenie nowych, zdrowszych nawyków żywieniowych.

zdrowe nawyki żywieniowe
Photo by Daria Shevtsova from Pexels


Ustal cele.


Chcąc zmienić swoje nawyki żywieniowe, zacznij od ustalenia celów. Uświadomienie sobie, dlaczego to robisz, jest niekiedy najlepszą motywacją do zmian. Ustalając cele dla siebie, pamiętaj, aby były one realne, możliwe do wykonania. Wytyczanie sobie celów nierealnych i wygórowanych powoduje, że trudno jest im sprostać i możemy polec, nie widząc efektów. Ustal dla celów ramy czasowe, ograniczone, ale nie za krótkie. Staraj się popatrzeć realnie na cel, czas, który przeznaczasz na jego realizację oraz na stopień trudności. Cele możliwe do osiągnięcia powodują, że krok po kroku zbliżymy się do naszych oczekiwań.


Metoda małych kroków



Każda droga zaczyna się od pierwszego kroku i każda ma określoną długość. Nie porywaj się z motyką na słońce, lecz wyznacz sobie niewielkie odcinki czasowe lub małe zadania do zrealizowania. Wówczas łatwiej zmienisz swoje nawyki.
Jeżeli chcesz biegać, nie zaczynasz od wzięcia udziału w maratonie, lecz od krótkich dystansów. Jeżeli chcesz coś ugotować, a dotychczas jedynym co przygotowywałeś była kawa, nie zaczynaj od wydawania przyjęcia.


Zacznij od małych zmian, np. zacznij pić wodę niegazowaną zamiast słodzonych napoi, albo jedz białko przy każdym posiłku. Nie jesz warzyw? Spróbuj dodawać je do potraw np. garść szpinaku do omletu, smaruj pieczywo pastą z awokado czy jedz owoc do każdego posiłku. Małe zmiany sumują się i wzmacniają twoją pewność siebie oraz motywację. Znajdź sposób, aby szybko połączyć swoje nowe zachowanie z istniejącym nawykiem, a wyrobisz sobie nowy nawyk bez wysiłku.


Unikaj pokus.



Jeśli wiesz, że coś może zniszczyć twoje nowe nawyki, to staraj się tego unikać. Omijaj ulubione cukiernie, wyrzuć wszelkie śmieciowe jedzenie, nie kupuj takiego i ni przynoś do domu. Zabieraj ze sobą zdrowe jedzenie do pracy, planuj zakupy i posiłki. Rób wszystko, aby ułatwić sobie osiągnięcie celu lub zachowanie dobrych nawyków.


Nie używaj jedzenia jako nagrody.



Poznaj jedzenie, które spożywasz, naucz się czytać etykiety i odróżnić dobre jedzenie od złego. Nie traktuj jedzenia jako kary ani jako nagrody. Jedzenie jest budulcem i paliwem, które ma zapewnić ci siły do pracy i nauki oraz zadbać o twoje zdrowie. Przebywając na wczasach all inclusive lub na przyjęciu, nie rzucaj się na jedzenie, tylko dlatego, że jest za darmo. Stosuj zasadę umiaru zawsze, niezależnie od okoliczności. Za dobre jedzenie nagradzaj się rzeczami niejadalnymi, a często niematerialnymi. Pomoże ci to na drodze do wyrobienia zdrowszych nawyków żywieniowych.


Gdy wracasz do starych nawyków.



Niestety jesteśmy tylko ludźmi i na drodze do zmiany naszego trybu życia oraz odżywiania czyha wile pułapek. Kiedy masz gorszy dzień, kilka małych „wpadek” z rzędu lub wstrzymałeś wprowadzanie nowych nawyków, nie rezygnuj. Poczekaj, aż uspokoisz się ty, a twoje życie pójdzie utartym torem i spróbuj kontynuować wprowadzanie nowych nawyków.
Czasami błędy mogą działać na naszą korzyść, przypominając, jak bardzo źle się czujesz po zjedzeniu tego hamburgera. Ważne, żebyś wrócił na ścieżkę samokontroli i budował silne, zrównoważone nawyki.


Powodzenia!


Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila