Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Od 35 lat październik funkcjonuje jako miesiąc walki z rakiem, a od 2008 roku w połowie miesiąca obchodzi się Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. W dniu 15 października wiele kobiet przypina różową wstążkę, będącą symbolem walki z rakiem piersi.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

 

Dlaczego obchodzimy Dzień Walki z Rakiem Piersi?


Europejski Dzień walki z Rakiem Piersi został ustanowiony, by uświadomić kobietom wagę problemu oraz zwrócić ich uwagę na profilaktykę. To także dzień edukacji onkologicznej, okazania wsparcia osobom chorym i ich rodzinom, a także w wielu przypadkach akcje i darmowe badania mające na celu szybkie wykrycie nieprawidłowości.


Rak piersi w liczbach


Rak piersi zbiera coraz większe żniwo i to nie tylko wśród starszych, ale również u coraz młodszych kobiet. Według statystyk NFZ średni wiek kobiet ze zmianami przednowotworowymi to 33 lata. Najwyższy wzrost ryzyka zachorowania notuje się wśród kobiet w wieku 50-69 lat. Rak piersi jest również najczęstszym nowotworem dotykającym Polki. Dotyczy ponad 22% z nas. Dlatego musimy zadbać o profilaktykę i wyrobić sobie zdrowe nawyki, które zmniejszą ryzyko zachorowania na raka piersi.


Przyczyny, czynniki ryzyka i objawy raka piersi

Niestety przyczyny raka piersi nie zostały do końca poznane. Jednak istnieje szereg czynników, które można uznać za rakotwórcze.


Do najczęstszych zaliczyć możemy:

  • Wiek powyżej 40 roku życia
  • Urodzenie dziecka powyżej 30 roku życia
  • Wczesne miesiączkowanie
  • Późna menopauza
  • Przyjmowanie doustnych środków hormonalnych przez ponad 8 lat
  • Nieodpowiednia dieta i nadużywanie alkoholu
  • Obciążenia genetyczne

Ryzyko zachorowania wzrasta, gdy w rodzinie na raka piersi chorowały inne kobiety (mama, babcia czy siostra). Spory wpływ na powstanie choroby mają mutacje genetyczne.


Objawy raka piersi to:

  • Krwisty wyciek z brodawki
  • Guzek w piersi lub w dole pachowym
  • Wklęsły sutek
  • Zaczerwienienie skóry
  • Owrzodzenie skóry piersi
  • Pomarszczenie skóry wokół brodawki
  • Obrzęk fragmentu, lub całej jednej z piersi
  • Bóle sutków, lub piersi o nieustalonej przyczynie.

Kobieta plik wektorowy utworzone przez studiogstock - pl.freepik.com

Pamiętaj o profilaktyce!


Zapobieganie rakowi piersi jest bardzo ważne i, mimo że akcje uświadamiające trwają od dziesiątków lat, to nadal wiele osób ignoruje badania przesiewowe i profilaktyczne.


Każda kobieta, która miesiączkuje, powinna rozpocząć comiesięczne samobadanie piersi. Dostępnych jest wiele darmowych broszur, które można umieścić w widocznym miejscu np. w łazience koło lustra i pamiętać o comiesięcznym badaniu piersi. Badanie najlepiej wykonywać w tym samym dniu, po zakończeniu miesiączki. Badanie można wykonywać bądź w pozycji stojącej przed lustrem lub pod prysznicem albo w pozycji leżącej. Zajmuje zaledwie kilka minut, a może uratować życie.
Jedną z takich broszur pokazuję poniżej, czyli samobadanie piersi z książki „Domowy Poradnik Lekarski”.


Drugim badaniem profilaktycznym jest USG piersi, które każda kobieta może wykonać u swojego ginekologa. Dotyczy to wszystkich kobiet po 30 roku życia, które powinny poddawać się badaniu co rok. Kobiety po 40 roku życia powinny także wykonywać mammografię, co 2 lata.


Udowodniono, że odpowiednia dieta również może uchronić nas lub ograniczyć zapadalność na raka piersi. Powinnyśmy ograniczyć spożywanie tłuszczu i alkoholu. W diecie znaleźć powinny się warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo i produkty bogate w kwasy tłuszczowe. Należy kontrolować wagę, regularnie uprawiać sport, a zostając matkami, jak najdłużej karmić dzieci piersią.


Wszystkie te zalecenia pozwalają zachować zdrowie, a badania pozwolą wykryć zmiany we wczesnym stadium, co daje pełną szansę na wyleczenie. Dlatego dbajcie o siebie kobiety.

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila