Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Pakiet deregulacyjny, czyli istotne zmiany dla kierowców
Ministerstwo Infrastruktury we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji przygotowało nowy pakiet deregulacyjny do ustawy Prawo o ruchu drogowym. Projekt ten, zawierający istotne zmiany dla kierowców został przyjęty i pierwsze przepisy poprawionej ustawy od grudnia wejdą w życie.
Jakie zmiany przewiduje pakiet deregulacyjny?
Pakiet deregulacyjny, czyli pakiet zmian do ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza szereg ułatwień dla właścicieli pojazdów i kierowców oraz kilka uproszczeń związanych z zarejestrowaniem pojazdu.
Do najważniejszych zmian zaliczyć możemy:
- Brak obowiązku posiadania prawa jazdy podczas poruszania się pojazdem
- Likwidacja Karty pojazdu i nalepek kontrolnych
- Możliwość zarejestrowania pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania
- Nowe ustalenia związane z dowodem rejestracyjnym
- Możliwość zachowania dotychczasowych numerów rejestracyjnych
- Dealer samochodowy może zarejestrować pojazd za nas
- Możliwość czasowego wycofania samochodu z ruchu.
Zniesienie obowiązku posiadania fizycznego prawa jazdy
Kierujący pojazdem poruszający się na terenie Polski i posiadający polskie prawo jazdy, nie będzie musiał posiadać przy sobie fizycznego dokumentu. Uprawnienia kierowcy do kierowania pojazdem będą bowiem sprawdzane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców CEPiK. Ustalenie danych kierującego możliwe będzie na podstawie danych z Rejestru Dowodów Osobistych i fotografii. Również zatrzymanie prawa jazdy, może nastąpić zdalnie, bez konieczności zatrzymania fizycznego dokumentu.
W przypadku sprawdzania lub zatrzymania prawa jazdy wydanego poza granicami Polski zostają zachowane dotychczasowe procedury. Zmiany te wchodzą w życie 5 grudnia.
Zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej
To kolejne uproszczenie i ukłon w stronę posiadaczy pojazdów. Likwidacja karty pojazdu i naklejki kontrolnej pozwoli zaoszczędzić ponad 90 złotych. Wydawanie kart nie jest już konieczne, gdyż po wdrożeniu przez Ministerstwo Cyfryzacji projektu CEPiK historię pojazdu można sprawdzić online np. na stronie historia pojazdu
Dzięki CEPiK organy rejestrujące i kontroli ruchu drogowego mogą zidentyfikować pojazd i jego historię online.
Przepisy dotyczące likwidacji karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej wejdą w życie dopiero po upływie 24 miesięcy od publikacji pakietu deregulacyjnego.
Rejestracja pojazdu w miejscu czasowego zamieszkania
Wprowadzono możliwość rejestracji pojazdu (także czasowej rejestracji) w miejscu czasowego zamieszkania. To bardzo ważny zapis pozwalający nam na większą mobilność, bez konieczności udzielania się do urzędu właściwego ze względu na miejsce zameldowania. Na pewno ułatwi to życie wielu posiadaczom pojazdów.
Co nowego z dowodami rejestracyjnymi?
Po pierwsze, w przypadku rejestracji pojazdu, do wniosku wystarczy załączyć jedynie dowód rejestracyjny z aktualnymi badaniami technicznymi. Nie będzie już wymogu dołączania umowy kupna pojazdu.
Po drugie w sytuacji, gdy zapełnimy wszystkie rubryki przeznaczone na pieczątki potwierdzające przeprowadzenie kolejnego badania technicznego, nie będzie konieczności wymiany dowody rejestracyjnego na nowy. Właściciele pojazdów zaoszczędzą w ten sposób czas oraz pieniądze. Zmiana ta wchodzi w życie już 4 grudnia!
Nie będziemy zmieniać tablic rejestracyjnych!
Projekt wprowadza możliwość zachowania, podczas przerejestrowaniu pojazdu, na wniosek właściciela, dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Oczywiście pod warunkiem, że samochód był wcześniej zarejestrowany w Polsce. Pozwoli to zaoszczędzić kolejne pieniądze, które musielibyśmy wydać na nowe tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną oraz opłatę ewidencyjną, czyli w sumie niemal 100 zł.
Sprzedawca zarejestruje nowy pojazd
Pakiet deregulacyjny wprowadza możliwość zlecenia załatwienia formalności rejestracyjnych salonowi, w którym nabywamy pojazd. Początkowo dotyczyć miało to jedynie samochodów, jednak ostatecznie dotyczyć będzie także salonów sprzedających motorowery, oraz przyczepy.
Wystarczy, że nabywca pojazdu złoży w punkcie sprzedaży wniosek o rejestrację pojazdu i upoważni salon do odbioru decyzji w ww. sprawie. W konsekwencji nabywca zaoszczędzi czas i będzie mógł odebrać z salonu zarejestrowany pojazd.
Czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego
Jest to nowy zapis, który będzie pozwalał na czasowe wycofanie z eksploatacji samochodów osobowych. Samochody te mogą zostać wycofane, gdy zostały uszkodzone i konieczna jest ich naprawa. Wycofania samochodu można dokonywać nie częściej niż co 3 lata, na okres od 3 miesięcy do jednego roku. Przywrócenie do ruchu będzie wymagało wykonania dodatkowego badania technicznego pojazdu. Na to rozwiązanie jednak poczekamy do momentu, gdy zostaną wdrożone rozwiązania techniczne pozwalające wprowadzić tę zmianę.
Pakiet deregulacyjny obiecuje nam łatwiejszy dostęp do urzędu, prostsze procedury, oszczędności czasu i pieniędzy. Brzmi to pięknie, a jak będzie w rzeczywistości, okaże się za jakiś czas. Dociekliwi oraz chcący poznać więcej szczegółów zapraszam na stronę Sejmu, gdzie znajduje się projekt ustawy.
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz