Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Ustal budżet na święta

Szynkowar – kulinarny prezent

Szynkowar jest prostym urządzeniem przeznaczonym do przygotowywania w domu wędlin parzonych. To również idealny prezent dla całej rodziny. Dzięki niemu możemy przygotować doskonałe szynki, golonki i mielonki bez konserwantów.

szynkowar
 

Szynkowar czy zestaw?


Szynkowar jest rodzajem stalowego naczynia ze szczelnie zamykana pokrywą. Może przybierać różne kształty i pojemności. Mój szynkowar ma kształt cylindrycznego garnka o pojemności 1,5 litra. Pozwala on na przygotowanie od 1 kg do 1,5 kg dowolnej wędliny. Składa się z głównego pojemnika, płytki dociskowej i pokrywki ze sprężynką. Pośrodku wieczka znajduje się otwór umożliwiający kontrolowanie temperatury wędliny wewnątrz.

Szynkowar można zakupić solo, albo w zestawach. Swój kupiłam w zestawie, w skład którego wszedł garnek ze stali nierdzewnej o pojemności 4 litrów, ze szklaną pokrywką oraz kosz z uchwytem, również wykonany ze stali nierdzewnej.

 



Garnek stanowi świetne uzupełnienie dla szynkowaru. Dzięki odpowiedniej wysokości garnek jest idealny do gotowania szparagów w pozycji pionowej, bez potrzeby wiązania ich. Dołączony kosz ułatwia gotowanie i odsączanie warzyw, a także przygotowywanie frytek.

Przed pierwszym użyciem wszystkie elementy zestawu należy dokładnie umyć w ciepłej wodzie, a następnie dobrze osuszyć. Używając garnka z szynkowarem, nie należy przykrywać go szklaną pokrywą.

Zalety szynkowaru to:

  • prosta obsługa i łatwość przygotowania produktu
  • zachowanie wartości odżywczych i smakowych mięsa, które traci podczas smażenia lub gotowania
  • małe wymiary
  • łatwy do mycia
  • niedrogi
  • wytrzymały, odporny na wgniecenia i zarysowania.

 

Jakie akcesoria do szynkowaru?


Jeżeli posiadamy szynkowar, to przydadzą się nam również akcesoria, które ułatwiają korzystanie z niego. Będzie to wspominany już wyżej garnek. Oczywiście nie musi to być specjalny garnek do szynkowaru, ale jakikolwiek o wysokości co najmniej 20 cm. Chodzi o to, by był on na tyle wysoki, by przykrywała ona cały wsad mięsny, czyli sięgała niemal do pokrywy szybkowaru.


Ważnym akcesorium są woreczki do szynkowaru. Nie są niezbędne, ale ułatwiają wyciąganie mięsa z szynkowaru. Poza tym mięso nie ma bezpośredniego kontaktu ze ściankami naczynia, dzięki czemu czyszczenie szynkowaru jest dziecinnie łatwe. Poza tym są idealne do przygotowywania wędlin z galaretką.



Termometr, a niektórzy mówią, że nawet dwa. Jeden to termometr w formie szpikulca, który po wbiciu w otwór szynkowaru, pomaga stwierdzić, czy wędlina jest już gotowa. Drugi termometr przyda się do mierzenia temperatury podgrzewanej wody w garnku.



Jak przygotować wędlinę w szynkowarze?


W szynkowarze możemy przygotować różne rodzaje wędlin cielęcych, drobiowych, wieprzowych oraz mieszanych. Z jego pomocą przygotujemy szynkę, roladę, golonkę, mielonkę, a także wyroby mięsne z nadzieniem, z grzybami lub warzywami.

Zanim umieścimy mięso w szynkowarze musimy mięso zamarynować na mokro lub na sucho. Patrz marynowanie mięsa. Gdy mięso przejdzie już aromatami przypraw, wówczas umieszczamy je w woreczku i umieszczamy w pojemniku szynkowaru. Na ściśle wypełniony pojemnik zakładamy nakładkę dociskową ze sprężynką i pokrywką, zamykając w ten sposób szynkowar z mięsnym  wsadem. Szynkowar wstawiamy do garnka i napełniamy wodą do 3/4 wysokości urządzenia.  - Parzymy według wybranej receptury przygotowania wędliny. Zwykle w temperaturze 80-85 stopni przez 2-3 godziny. Potem musimy szynkowar schłodzić i wstawić do lodówki na co najmniej 6 godzin.

Przepisy na wędliny z szynkowara znajdziesz na mojej stronie Proste przepisy

Jeżeli zależy Ci na prowadzeniu zdrowej kuchni, chcesz wiedzieć, co jesz, albo chcesz sprawić komuś wyjątkowy prezent, to szynkowar jest dobrym wyborem. Zobacz gdzie go kupić?

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila