Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Mąka grochowa, czym jest i co z niej zrobić?

Mąka grochowa należy do mąk z roślin strączkowych.  Mniej znana od popularnej mąki z ciecierzycy, ale bardziej od mąki z soczewicy, czy bobu. To poważna konkurencja dla mąki zbożowej, będący urozmaiceniem dla codziennej diety każdego. To nie tylko produkt bezglutenowy, ale również wysokobiałkowy, stanowiący istotny składnik diet specjalistycznych. Zobacz, jakie są właściwości o zalety stosowania mąki z grochu oraz sposoby wykorzystania jej w kuchni.

Mąka grochowa


Maka grochowa – czy to nowa moda?


Maka z grochu to nie nowość, lecz produkt, którego historia sięga 10 tysięcy lat p.n.e. Jak odkryli naukowcy zajmujący się badaniem starożytności, spożywano wówczas dziki groch, który z czasem zaczęto uprawiać. Początkowo znane i popularne na Bliskim Wschodzie zawędrowały do Europy, a później na cały świat. Ususzone ziarna poddawano mieleniu w żarnach, a uzyskaną mąkę wykorzystywano do przygotowywania różnorodnych potraw.

Właściwości mąki z grochu


Mąka grochowa zawiera pełen zestaw wartości odżywczych, tak charakterystyczny dla warzyw strączkowych. Zawiera dwukrotnie więcej białka niż mąka ze zbóż. Ważna jest zwłaszcza zawartość lizyny, czyli aminokwasu niezbędnego dla układu nerwowego i wspomagającego odporność. Poza tym składnikami tej mąki są inne aminokwasy: treonina i pirydoksyna, czyli substancje wspierające pracę wątroby, żołądka, jelit i układu hormonalnego. Działają też wspomagająco w tworzeniu kolagenu i elastanu.

Mąka z grochu to bogate źródło błonnika, który odgrywa ważną rolę w procesie przemiany materii. Ponadto błonnik obniża poziom cukru i tzw. złego cholesterolu we krwi. Co ciekawe mąka grochowa nie zawiera cholesterolu.

Mąka grochowa jest bogata w witaminy z grupy B. Witamina B1, która jest związana z procesami metabolicznymi oraz witaminy B2, B6, PP, D, C i K. Dla kobiet w ciąży istotny jest zwłaszcza kwas foliowy zapobiegający wadom cewy nerwowej u płodu.

Zawartość składników mineralnych w mące grochowej również nie jest do pogardzenia. Potas, żelazo, cynk, selen, wapń, fosfor, magnez, sód pozwalają zachować zdrowie i dlatego mąka ta jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, osobom na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Posiłki z mąki grochowej skorzystają na poprawie trawienia dzięki lepszej strawności białka roślinnego, normalizacji wagi. Jako produkt bezglutenowy, idealny składnik diety osób z nietolerancją glutenu.

Kto powinien unikać mąki z grochu?


Warunki spożywania potraw z mąki grochowej są takie same jak te dotyczące jedzenia strączków. Powinny jej unikać osoby mające problemy z układem pokarmowym. Maka ta zawiera bardzo duże ilości błonnika oraz powoduje wzdęcia. W celu ograniczenia ilości gazu należy dodawać do potraw z jej udziałem takie przyprawy jak koper, koper włoski, a także kminek i różne zioła: majeranek, oregano, tymianek. Zbyt duża ilość błonnika może powodować bóle żołądka, który będzie nadmiernie przeciążony. Poza tym mąka ta zawiera puryny, które przyczyniają się do akumulacji kwasu moczowego. Dlatego ludzie z dną moczanową lub chorobą nerek powinni zmniejszyć ilość tego produktu w swojej diecie.

Wykorzystanie mąki grochowej


Mąka grochowa nie jest łatwą mąką do obróbki, jednak stanowi ciekawe urozmaicenie diety. Dania przygotowane na jej bazie mają inny smak, co nie znaczy, że gorszy. Badania technologiczne wskazały, że zawartość do 5% mąki grochowej jest zazwyczaj niezauważalna w smaku i konsystencji i może być wykorzystywana do wzbogacania klasycznych wypieków. Wypieki te będą na pewno bardziej odżywcze oraz zdrowe. Mąka grochowa zachowuje w pełni wszystkie korzystne właściwości grochu i jest traktowana jako produkt dietetyczny. Można z niej przygotować niemal wszystko, od prostego chleba, poprzez ciastka, placki, czy naleśniki. Mąka ta nie pochłania tłuszczu podczas smażenia, co oznacza, że ​​przygotowane z niej smażone produkty będą zdrowsze, mniej tłuste, a przez to niemal dietetyczne.

Mąka grochowa w kuchni


Mąka grochowa w połączeniu z niewielką ilością mąki ryżowej może zastąpić mąkę pszenną w niemal każdym przepisie. Sama ma właściwości mąki, ale z uwagi na wysoką zawartość białka i błonnika, nie nadaje się do wypieków delikatnych, drożdżowych i biszkoptowych.

Jest za to dobrą alternatywą dla mąki pszennej i innych mąk zbożowych w zakresie przygotowania cięższych wypieków typu placki, naleśniki, krakersy, nierosnące chleby, ciastka. Można nią skutecznie zagęszczać zupy i sosy, a także wykorzystywać do przyrządzania panierki do mięsa czy warzyw smażonych na głębokim oleju.

Własna mąka z grochu


Mąkę grochową możesz zakupić w sklepach ze zdrową żywnością, ale możesz ją również przygotować samodzielnie w domu.

Aby zrobić własną mąkę, musisz wybrać groszek bez wad, najlepiej żółty. Trzeba go umyć i dokładnie wysuszyć, a następnie zmielić. Można użyć do tego celu młynka do kawy lub ewentualnie ubić w moździerzu.

Pamiętaj, aby mąkę dokładnie wysuszyć, rozprowadzając ją na cienkiej warstwie tkaniny. Po wysuszeniu mąka stanie się znacznie lżejsza. Wówczas trzeba ją przechowywać w suchym miejscu, a przed użyciem przesiać.

Jeżeli jesteś zainteresowana wypiekami z mąki grochowe, to zobacz tutaj przepisy na słone ciasteczka z mąki grochowej oraz na chleb, nie całkiem bezglutenowy, bo z mąki grochowej i pszennej. Możesz też eksperymentować z ta mąka, tworząc własne przepisy, do czego gorąco namawiam.

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila