Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Jak przezimować gwiazdę betlejemską?
Gwiazda betlejemska to kwiat, który stał się symbolem świąt Bożego narodzenia. W okresie świątecznym zdobi nasze stoły, parapety i inne miejsca w domu. Jednak z nastaniem Nowego Roku często gubi liście, przysycha i często próby utrzymania jej do kolejnych świąt kończą się fiaskiem. Zostań z nami i poczytaj co zrobić, by zwiększyć jej szanse przezimowania.
Przycinanie poinsecji po przekwitnięciu
Nawet właściwa pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej nie uchroni rośliny przed utratą liści pod koniec zimy. W tym czasie roślina przechodzi w stan spoczynku. W przypadku poinsecji rozgałęzionych należy wówczas skrócić ich pędy tak, by na bocznych gałęziach zostało nie więcej, jak po 2 - 3 oczka. Natomiast przy roślinach jednopędowych trzeba przyciąć jej pędy nad drugim, trzecim oczkiem (licząc od dołu pędu).
Po przycięciu gwiazdę betlejemską umieszczamy w chłodnym pomieszczeniu o temp. 12 - 15°C na okres od 4 do 6 tygodni. Zaprzestajemy w tym czasie podlewania i nawożenia oraz ograniczamy dostęp światła. Najlepiej trzymać ja w ciemności przez większą część doby. Można w tym celu nakryć poinsecję kartonem.
Przesadzanie gwiazdy betlejemskiej
Przesadzanie gwiazdy betlejemskiej powinniśmy wykonywać w marcu lub w kwietniu. Rośliny przesadzamy do świeżej ziemi, składającej się z mieszanki ziemi ogrodowej, piasku i torfu. Idealny odczyn pH gleby dla poinsecji wynosi od 5,8 do 6,5.
W okresie, gdy intensywnie rosną, podlewamy roślinę regularnie i nawozimy uniwersalną odżywką do roślin domowych, aż do października. Dobrze też zmienić doniczkę na większą, zwłaszcza dla roślin rozgałęzionych i wtedy, gdy chcemy uzyskać większy okaz.
Ponowne przycinanie pędów
Ważnym zabiegiem w pielęgnacji poinsecji jest przycięcie jej pędów w miesiącach letnich. Robi się to, aby rośliny zbytnio nie wybujały i miały ładny, zwarty pokrój. Można to uzyskać, przycinając w lipcu wszystkie nowe łodyżki na około 2 centymetry. Po miesiącu zabieg powtarzamy.
Jesienne zabiegi pielęgnacyjne
Jesienią, zaczynając od października do połowy listopada, zaciemniamy rośliny, w taki sposób, aby w całkowitej ciemności (np. pod przykryciem z kartonu) spędzały 14 godzin na dobę. Przez pozostałe 8 godzin należy im zapewnić dostatek światła słonecznego. Po miesiącu ich liście wierzchołkowe, zwane przykwiatkami, powinny zacząć się wybarwiać na czerwono. W ten sposób uzyskamy gwiazdy betlejemskie kwitnące przed Bożym Narodzeniem.
Rozmnażanie gwiazdy betlejemskiej
Podczas wiosennego przycinania poinsecji możemy uzyskać sadzonki, które posłużą do uzyskania nowych roślin. Gwiazdę betlejemską rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych, zawierających od 2 do 4 węzłów. Pozyskujemy je z rośliny podczas pierwszego przycinania, tuż po przekwitnięciu (patrz wyżej). W praktyce sadzonki poinsecji można pobierać od kwietnia do lipca. Jednak nie należy tego robić po 15 sierpnia, kiedy to powstają zawiązki pąków kwiatowych.
Przed umieszczeniem w ziemi końce pędów zanurzamy w ciepłej wodzie o temperaturze 45 stopni Celsjusza, by wyciekł sok. Przed zasadzeniem możemy też potraktować sadzonki ukorzeniaczem. Najlepszym podłożem będzie torf z perlitem (do kupienia w sklepach ogrodniczych). Optymalna temperatura podłoża to 24–28 stopni Celsjusza, a temperatura powietrza powinna być niższa od temperatury podłoża. Można ziemię z sadzonkami przykryć folią, ale tak by rośliny były na zewnątrz. Nie należy przesadzać z podlewaniem, gdyż mokre podłoże powoduje gnicie korzeni młodych roślin. Po takim przygotowaniu po ok. 4 tygodniach sadzonki są ukorzenione i gotowe do przesadzenia w małe doniczki, a w miarę wzrostu do większych, docelowych pojemników. Tak przygotowane sadzonki powinny zamienić się w kwitnące rośliny na Boże Narodzenie.
Na koniec uwaga dotycząca zabiegów pielęgnacyjnych przy gwieździe betlejemskiej. Mleczny sok wypływający z jej pędów może wywoływać reakcje alergiczne i podrażniać skórę. Dlatego najlepiej wszystkie zabiegi przeprowadzać w rękawiczkach. Jeżeli sok dostanie się na skórę, należy spłukać ręce, by pozbyć się go z rąk. Jest to jednak temat na osobny artykuł.
Powodzenia w uprawie!
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz