Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
Jak zdrowo grillować?
Wiosna i lato to czas, kiedy lubimy spotykać się z przyjaciółmi przy grillu. Jedzenie z grilla jest smaczne, a grillowanie nie jest złym sposobem przygotowywania potraw, pod warunkiem że będziemy przestrzegać kilku zasad. Jakich? O tym poniżej.
Wybór odpowiedniego mięsa
Mimo że np. boczek z grilla smakuje doskonale, to jeśli myślisz o zdrowym grillowaniu postaw na chudsze mięsa. Zamiast tłustych kawałków mięsa, takich jak żeberka czy kiełbaski, wybierz pierś z kurczaka, indyka oraz chude kawałki wołowiny. Unikaj mięsa przetworzonego, które może być bogate w tłuszcze nasycone i sól. Jeżeli na mięsie widoczny jest tłuszcz, wówczas usuń go z powierzchni, aby zmniejszyć zawartość kalorii i tłuszczu.
Grilluj warzywa
Grillowanie to doskonała okazja do przygotowania zdrowych i smacznych warzyw. Wybierz sezonowe warzywa, takie jak papryka, cukinia, bakłażan czy szparagi. Możesz pokroić je na plastry lub kawałki, posmarować delikatnie oliwą, lub zrobić z nich szaszłyki warzywne, a następnie grillować, aż będą miękkie i lekko zrumienione.
Nie zapomnij o przyprawach!
Do przygotowywania potraw z grilla grillowanych, a także do ich marynowania, używajmy różnorodnych przypraw. Sprawdzą się tutaj: rozmaryn, bazylia, oregano, tymianek, papryka lub czosnek. Aktywne związki obecne w ziołach ograniczają powstawanie szkodliwych wolnych rodników, do którego chodzi podczas grillowania.
Zobacz: Marynaty do mięs
Czysty grill
Podstawą grillowania jest czysty grill, zwłaszcza ruszt, na którym będziemy układać produkty. Niewyczyszczony po poprzednim grillowaniu jest magazynem toksycznych substancji, które osadziły się tam poprzednim razem. Mogą być nie tylko szkodliwe, ale również wpływają na smak przygotowywanych potraw.
Rozpałka i węgiel drzewny
Ważny jest też rodzaj używanej rozpałki. Najlepiej używać węgla drzewnego lub brykietu. Nie należy stosować gazet i czasopism, kolorowego papieru, szyszek, drewna z drzew iglastych, a także różnych odpadów drewnianych. Jeżeli używamy węgla drzewnego, wówczas najpierw rozpalamy grilla, czekamy, aż węgiel rozżarzy się i pokryje warstwą popiołu i dopiero układamy na nim ruszt, a na ruszcie potrawy.
Czas grillowania
Najmniej czasu potrzebują grillowane warzywa, owoce i sery. Jeżeli grillujemy mięso, to potrzebuje ono więcej czasu i nie może być surowe. Jednak im krócej je grillujemy, tym zdrowsze będzie. Dlatego lepiej dzielić je na mniejsze kawałki, które szybciej będą gotowe do spożycia.
Najważniejsze, by nie przypalać mięsa na grillu, ponieważ może to prowadzić do powstania substancji rakotwórczych. Jeśli mięsa dotykają płomienie, wówczas przenosimy mięso na chłodniejszą część grilla lub próbujemy obniżyć temperaturę, zdusić ogień.
Odpowiednia technika grillowania
Aby mięso dobrze się smażyło, musi przygotowywać się na żarze, a nie na otwartym ogniu. Dlatego ruszt musi być umocowany na odpowiedniej wysokości, tak by ogień nie dotykał mięsa. Poza ryzykiem przypalenia i powstania rakotwórczych składników ryzykujemy też gorzki posmak zwęglonej potrawy. Mięso należy też regularnie obracać na ruszcie, by smażyło się bardziej równomiernie. Podłóżmy też coś pod mięso, na spływający tłuszcz, by ograniczyć ryzyko powstawania toksycznych substancji, powstałych na skutek spalania tłuszczu. Najlepiej użyć tacki ze stali nierdzewnej.
Postaw na właściwe dodatki
Do potraw grillowanych dodawaj świeże warzywa w postaci sałatki lub surówki. Dostarczą one przeciwutleniaczy neutralizujących toksyczne związki wytworzone podczas obróbki termicznej. Unikaj tłustych sosów i marynat, które mogą zawierać dużo cukru, soli i tłuszczu. Zamiast tego wzbogacaj je świeżymi ziołami. Używaj przypraw, soku z cytryny lub octu do nadania smaku mięsu i warzywom.
Ogranicz wielkość porcji
Staraj się kontrolować wielkość porcji grillowanych potraw, zwłaszcza mięsa. Zastąp go w części rybami np. łososiem z grilla lub serami. Dodatki te możesz wykorzystać później do przygotowania pożywnej sałatki jak sałatka z grillowaną piersią z kurczaka. Dodatkowo możesz urozmaicić posiłek o kasze, czy pieczywo pełnoziarniste, aby zaspokoić głód i zrównoważyć posiłek.
Pamiętaj, że grillowanie to tylko jedna z wielu metod gotowania, więc warto urozmaicać swoją dietę i stosować różne techniki przygotowywania posiłków, takie jak gotowanie, pieczenie czy duszenie. Zrównoważony sposób odżywiania się opiera się na różnorodności i umiarkowaniu. Jednak, gdy na co dzień odżywiamy się zdrowo, to zjedzenie okazjonalnie posiłku z grilla nie jest zbrodnią. Zwłaszcza gdy przypilnujemy, by sobie nie szkodzić.
Zobacz też: Szaszłyki owocowe
Greckie souvlaki
Grillowane szaszłyki z surowego boczku
Bifteki z grilla z grzankami czosnkowymi i sosem tzatziki
Kotlety wieprzowe z grilla
Smacznego!
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz