Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Złote Mleko - jak przygotować i używać?
Złote mleko to nic innego jak napój na bazie kurkumy. W medycynie ajurwedyjskiej stosowane jest ono do leczenia wielu schorzeń. Działa rozgrzewająco, zwiększa odporność organizmu, wspomaga układ trawienny oraz poprawia nastrój. W chorobie łagodzi kaszel, ból gardła i głowy. Jeśli ma mieć działanie przeciw przeziębieniowe, wówczas warto dodać do niego świeży, starty imbir.
Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym picie złotego mleka pozwala uniknąć przeziębienia i rozwoju chorób wirusowych. Złote mleko najlepiej pić na czczo o poranku, ewentualnie w ciągu dnia. Nie zaleca się picia go wieczorem ze względu na pobudzające właściwości kurkumy.
Środki ostrożności
Kurkuma spożywana w niewielkich ilościach jest bezpieczna dla zdrowia. Jednak w wyższych stężeniach powyżej 6 gramów (2 łyżeczki) może wywoływać łagodne zaburzenia trawienia, nawet u osób zdrowych. Ponadto może wchodzić w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi, nasercowymi, przeciwhistaminowymi, przeciwdepresyjnymi oraz z antybiotykami. Dlatego osoby zażywające ww. leki nie powinny stosować kurkuminy w wyższych stężeniach. Stężenia takie występują zwykle w gotowych preparatach, których nie powinny przyjmować np. kobiety w ciąży, a także osoby z chorobami pęcherzyka żółciowego.
Złote Mleko w handlu
W handlu można dostać gotowe mieszanki przypraw do zalania mlekiem roślinnym lub krowim/ Zawierają one zwykle wszystkie przyprawy wymienione powyżej, a niekiedy dodatek takich przypraw jak: gałka muszkatołowa, kardamon, czy goździki. Świetna jest mieszanka z Herbapolu. Ze swej strony nie polecam Złotego Mleka w formie syropu, gdyż zawiera całkiem spory dodatek cukru.
Gdy nie chcemy korzystać z gotowych mieszanek, wówczas możemy przygotować własną mieszankę, a na jej bazie pastę do przygotowania Złotego Mleka. Przepis poniżej.
Składniki na 1 porcję:
- 250 ml mleka lub napoju roślinnego
- 1 płaska łyżeczka kurkumy w proszku
- 1/4 łyżeczki imbiru w proszku lub starty korzeń
- 1/4 łyżeczki cynamonu (opcjonalnie)
- 1/2 łyżeczki oliwy
- szczypta czarnego pieprzu
- 1 łyżka miodu (opcjonalnie)
Na początek przygotowujemy pastę z kurkumy. W tym celu musimy połączyć przyprawy (kurkumę, imbir, pieprz i cynamon) z dwoma łyżkami wody. Najlepiej zrobić to w małym garnuszku, w którym będziemy składniki te podgrzewać, na małym ogniu do uzyskania gęstej pasty.
Następnie pastę dodajemy do mleka krowiego, koziego albo do napoju roślinnego. Do całości dodajemy olej i chwilę delikatnie podgrzewamy, uważając, aby napój się nie zagotował. Napój ściągamy z ognia i pozwalamy mu przestygnąć. Do przestudzonego możemy dodać miodu, dokładnie mieszamy i wypijamy.
Uwaga!
Pastę możemy przygotować w większej ilości, niż podane powyżej proporcje, a gotową przełożyć do szklanego naczynia i przechowywać w lodówce do 21 dni. Wówczas do przygotowanej porcji mleka dodajemy łyżeczkę pasty i pijemy 1 porcję dziennie.
Na zdrowie!
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz