Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Ustal budżet na święta
Jeżeli nie chcesz zakończyć roku z długami i pustym portfelem, powinieneś wcześniej zaplanować swój świąteczny budżet. Planowanie budżetu na święta może być kluczowe, aby uniknąć stresu finansowego i cieszyć się tym wyjątkowym czasem. Zobacz, jak to zrobić.
Zaplanuj święta
Zanim zaczniesz planować świąteczny budżet, powinieneś zaplanować same święta. Niektórzy w tym czasie wyjeżdżają na wycieczki zagraniczne, chcąc uniknąć „świątecznej atmosfery”. Jeszcze inni jadą „w gości” i część punktów nie będzie ich dotyczyć. To raczej mini poradnik, dla tych, którzy święta spędzają w domu, dla rodziny i są ich organizatorami.
Planowanie najlepiej zacząć od ustalenia wspólnej wersji oczekiwanej uroczystości. Ile potraw przygotujemy na Wigilię? Co z prezentami? Czy przyjmujemy gości, a może sami gdzieś się wybieramy? Trzeba też określić harmonogram porządków, zadań dla każdego domownika, pomyśleć o dekoracjach i muzyce, a na koniec ustalić budżet pokrywający wszystkie ww. elementy.
Określ całkowitą kwotę, którą możesz wydać
Zastanów się, ile możesz realistycznie przeznaczyć na święta, nie narażając się na długi. Weź pod uwagę swoje stałe wydatki (np. rachunki, kredyty) i odłóż rezerwę na niespodziewane koszty. W żadnym przypadku nie daj się namówić na pożyczki, które przejesz, a które trzeba będzie spłacać potem miesiącami. Jeżeli wcześniej w ciągu roku nie odkładałeś żadnej kwoty z myślą o świętach, to teraz przeznacz na nie tylko tyle, jak dalece pozwala ci bieżący budżet.
Podziel budżet na kategorie
Planując budżet na święta, uwzględnij wszystkie potencjalne wydatki:
- Prezenty. Zrób listę osób, dla których kupisz prezenty, i orientacyjne kwoty, jakie na to przeznaczysz.
- Jedzenie i napoje. Jeżeli planujesz uroczystą kolację, wówczas zapisz, co potrzebujesz kupić.
- Dekoracje. Jeśli chcesz odświeżyć ozdoby świąteczne, określ limit.
- Koszty transportu, jeśli odwiedzasz rodzinę.
- Rozrywka, czyli spotkania towarzyskie, wyjścia na zewnątrz i dodatkowe atrakcje.
Stwórz szczegółową listę zakupów
Dla każdej kategorii zrób szczegółową listę.
- W przypadku prezentów zanotuj pomysły dla każdej osoby. Może w tym roku całkowicie zrezygnujesz z prezentów? A może określicie kwotę, jakiej nie chcecie przekroczyć? Może zrobicie rodzinne losowanie, dzięki któremu każdy członek rodziny otrzyma tylko jeden, za to przemyślany prezent?
- Planując jedzenie, spisz menu, a następnie potrzebne składniki. Niektóre z nich możesz kupić nawet na kilka tygodni przed świętami, co pozwala zaoszczędzić czas, ale też pieniądze, gdyż masz możliwość zorientowania się w promocjach i kupowanie tego, co potrzebować będziesz na święta, w różnych miejscach z dużym wyprzedzeniem. W planowaniu zakupów może pomóc ci zawarty w poradniku „Jak bez stresu przygotować święta Bożego Narodzenia?”, harmonogram zakupów.
Zanim jednak zaczniesz planować zakupu, pomyśl o świątecznym menu. Zwłaszcza jeżeli w poprzednich latach zdarzało się Wam wyrzucać jedzenie, tegoroczne święta to świetna okazja do przemyślenia kwestii posiłków i racjonalnego podejścia do jedzenia.
- Dekoracje świąteczne wprowadzają do domu klimat, jakiego nie da się porównać z żadnym innym. Nie oznacza to jednak, że musimy co roku wymieniać dekoracje lub kupować nowe drzewko. Żywa choinka, mimo że pachnąca i wyjątkowa, ma krótki żywot i dlatego lepiej ją zostawić w lesie. Jeśli koniecznie chcemy żywą choinkę, kupmy ja w doniczce, a wiosną posadźmy w ogródku. Jeśli nie mamy ogródka, wówczas zostańmy przy naszym sztucznym drzewku. Zanim zaczniemy je dekorować, sprawdźmy co już mamy, a co trzeba dokupić. Jeśli nie mamy budżetu na dekoracje, ale mamy dzieci, zróbmy dekoracje made in home.
Znajdź sposoby na oszczędności
I tym sposobem zaczynamy punkt o oszczędzaniu, bo nie tylko ozdoby świąteczne można zrobić samodzielnie. Ekonomicznie jest też zrobić własnoręcznie prezenty, takie jak ciasta, stroiki, świece, czy kartki świąteczne.
Przed zakupem prezentów sprawdzaj promocje, korzystaj z wyprzedaży i rabatów, szczególnie w Black Friday lub Cyber Monday.
Kupując czy to prezenty, czy artykuły spożywcze porównuj ceny i oferty w różnych sklepach.
Na produkty spożywcze czy po ozdoby wybierz się do hurtowni, zwłaszcza gdy masz dużą rodzinę lub będziesz spędzać święta w większym gronie.
Słowem podsumowania
- Śledź wydatki w czasie rzeczywistym i regularnie sprawdzaj, czy trzymasz się ustalonego budżetu.
- Planuj z wyprzedzeniem. Tak jak już wspominałam, zacznij odkładać pieniądze na święta już kilka miesięcy wcześniej. Prezenty i ozdoby kupuj w ciągu roku, gdy są promocje.
- Zaproponuj rodzinie i znajomym wspólne oszczędzanie, poprzez ograniczenie listy prezentów lub wspólne gotowanie i podzielenie się kosztami posiłków.
Na koniec nie zapomnij o niespodziewanych wydatkach, bo takie często się zdarzają. Dlatego, aby nie być niemile zaskoczonym, dodaj około 10% kwoty całego budżetu jako zabezpieczenie. Dzięki takiemu planowi łatwiej będzie Ci uniknąć zbędnych wydatków i spędzić święta w spokojnej, radosnej atmosferze.
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz