Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Egzotyczne przyprawy dla smaku i zdrowia


Przyprawy dodają potrawom smaku, jednak dodają również zdrowia. Badania naukowe badające skład roślin oraz ich wpływ na naszą kondycję fizyczną, tylko to potwierdzają. Co ciekawe przyprawy te zadomowiły się w naszych kuchniach od lat, by nie powiedzieć od wieków i są często stosowane w polskiej kuchni.

przyprawy



Cynamon


cynamon



Cynamon to przyprawa, która dobrze znamy w szarlotkach, piernikach, ciasteczkach czy bułeczkach. Jego korzenny smak ożywia zarówno słodkie potrawy (ciasta, budynie, kremy, twarożki), jak i dania wytrawne (sos Bolognese, gulasz, baraninę, a nawet szynkę). To niezbędny dodatek do grzanego wina, ponczu, pieczonych jabłek czy przyprawy do piernika. Świetnie rozgrzewa pełna smaku i aromatu kawa z dodatkiem m.in. cynamonu.


Cynamon jest wysuszoną korą drzewa cynamonowego, które uprawiane jest w Azji Południowo-wschodniej. Do celów medycznych wykorzystywany był już w starożytności do leczenia problemów trawiennych, ginekologicznych oraz w chorobach układu oddechowego. Współcześnie potwierdzono zdrowotne właściwości imbiru, który wpływa na poziom glukozy we krwi, zwalcza zły cholesterol oraz może pomóc w walce z nadprogramowymi kilogramami.


Imbir






Imbir to korzeń, a właściwie kłącze rośliny uprawianej w Afryce, Azji, Australii oraz na Karaibach. Znany jest od tysięcy lat jako przyprawa do potraw. Ma mocny zapach i palący smak. Wykorzystywany jest zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Znane są herbatki imbirowe dla ciężarnych, które z powodzeniem łagodzą nudności. Działa dobrze na trawienie, łagodzi bóle żołądkowe oraz wzmaga apetyt. Ostatnio przeprowadzone badania dowodzą, że imbir jest korzystny dla osób z cukrzycą, ponieważ obniża poziom glukozy na czczo. Poza tym imbir uznawany jest za naturalny antybiotyk, poprawiający odporność organizmu i pozwalający zwalczać infekcje.


Imbirem przyprawia się ciasta, bułeczki, herbatniki, kisiele, budynie, kompoty, likiery, grzane wino i piwo imbirowe. Nadaje smaku potrawom z drobiu, jajek oraz ryżu. Dodaje się go również do marynat, sosów, pasztetów. Jest również składnikiem mieszanek przyprawowych.


Kardamon

kardamon i kurkuma



Przyprawą są nasiona kardamonu o odświeżającym smaku i zapachu, z wyraźną nutą kamfory. W kuchni używa się ich głównie do aromatyzowania deserów, ciast, puddingów, ciast, herbaty i kawy. Kardamon jest również częścią wielu mieszanek przyprawowych, w tym przyprawy do piernika.


Kardamon ma również działanie zdrowotne. To doskonały środek wspomagający trawienie, a także regulujący ciśnienie krwi.


Kurkuma







Kurkuma to ostatnio modny temat za sprawą leków, które mają podkręcić metabolizm. Tak naprawdę to kurkumę jako roślinę leczniczą wykorzystywano już od wieków. Substancją czynna kurkumy jest kurkumina, która wykorzystywana jest w leczeniu cukrzycy, astmy i tocznia. Pomaga też w leczeniu stanów zapalnych stawów, obniżaniu cholesterolu, czy redukcji stresu oksydacyjnego. Wykorzystuje się ją nawet wspomagająco w stanach depresyjnych.


W kuchni występuje w formie mielonego, żółtego proszku używanego do barwienia makaronu, ryżu oraz konserwowanych warzyw. Przyprawia się nią zupy, sosy, omlety, potrawy z drobiu, soi i fasoli.


Wszystkie powyższe przyprawy można używać samych lub w połączeniu z innymi przyprawami. Są również składnikiem wielu popularnych mieszanek przyprawowych. Jeżeli interesuje was ten temat, to poczytajcie o przyprawach w kuchni. Warto urozmaicić kuchnię, a przy okazji wykorzystać zdrowotne właściwości przypraw.

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila