Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Owocowe i warzywne maseczki


Świeże owoce i warzywa to świetny sposób, by odżywić skórę. Ten doskonały, naturalny kosmetyk jest zwykle tani i łatwo dostępny. Wystarczy rozdrobnić niewielką ilość świeżych owoców, czy warzyw, by dostarczyć skórze witamin, polepszyć jej koloryt, czy odżywić.

owocowe i warzywne maseczki




Jak nakładać maseczki?




Maseczki naturalne zawsze nakładamy na co najmniej kwadrans, a najlepiej na 20 minut, na wcześniej oczyszczoną skórę. Po upływie czasu działania, maseczkę zmywamy letnią wodą.


Maseczki z owoców sezonowych



Wykorzystują polskie owoce sezonowe, łatwo dostępne, dojrzałe i zdrowe.


Jabłkowa maseczka


Jabłko ścieramy na tarce, najlepiej na szklanej, dodajemy do masy jedną łyżeczkę mąki ziemniaczanej i kilka kropli oliwy. Maseczkę nakładamy na twarz i zmywamy po 30 minutach, najpierw ciepłą, a później zimną wodą. Poprawi to jędrność skóry.


Truskawkowa maseczka

Truskawki zawierają witaminy C, B i trochę A oraz dużo związków mineralnych. Maseczka z truskawek polecana jest do cery normalnej i suchej. Wówczas kilka truskawek rozgniatamy z łyżeczką śmietanki lub miodu i masę nakładamy na twarz. Przy rozszerzonych naczynkach krwionośnych, lepiej zrezygnować z miodu. Przy cerze tłustej można twarz smarować sokiem z truskawek. Skórę przemywamy zakwaszona wodą np. z sokiem cytrynowym albo octem jabłkowym, w ilości 1 łyżki na szklankę wody. Maseczka rozjaśnia cerę, napina skórę i spłyca zmarszczki. Trzeba jednak zachować ostrożność, gdyż truskawki należą do silnych alergenów.


Porzeczkowa maseczka

Roztarte czerwone porzeczki nakładamy na twarz, po czym zmywamy przegotowana, letnią wodą. Maseczka porzeczkowa polecana jest zwłaszcza osobom o cerze tłustej z rozszerzonymi porami. Niedojrzałe porzeczki można nakładać na skórę pokrytą piegami, gdyż mają one działanie wybielające.

Malinowa maseczka

Miazgę ze świeżych malin nakładamy bezpośrednio na skórę. Maliny zawierają sporo witaminy C oraz związków mineralnych, które powodują, że skóra jest napięta i odżywiona.


Poziomkowa maseczka

Owoce poziomki można wykorzystać podobnie jak maseczkę z truskawek. Natomiast liście poziomek można wykorzystać do przygotowania naparu do przemywania twarzy. Jest to szczególnie wskazane przy rozszerzonych porach skóry oraz popękanych naczynkach krwionośnych.

Śliwkowa maseczka

Dojrzałą śliwkę ucieramy na miazgę, dodajemy łyżeczkę śmietany lub naturalnego jogurtu, a otrzymaną masę nakładamy na oczyszczoną twarz i szyję. Maseczka świetnie nawilża i odżywia skórę, zwłaszcza przesuszoną słońcem.



Maseczki z owoców egzotycznych


To maseczki, które wykonać możemy z owoców, które zwykle nie rosną w polskim klimacie, ale są dostępne w handlu przez cały rok.




Pomarańczowa maseczka

Sok z połowy pomarańczy mieszamy z dwoma łyżkami twarożku i dwoma łyżkami oleju słonecznikowego. Uzyskana masę nakładamy na twarz, szyję oraz dekolt. Maseczkę zmywamy zimną wodą. Ma ona działanie ujędrniające i poprawiające sprężystość skóry.

Cytrynowa maseczka

To maseczka, która wygładza, oczyszcza, odżywia skórę i łagodzi podrażnienia. Przygotowuje się ją bardzo łatwo. Wystarczy wymieszać po jednej łyżce soku cytrynowego, oliwy, miodu z 1 żółtkiem, a gotową masę nałożyć na twarz, po czym po kwadransie zmyć letnią wodą.

Maseczka z awokado

Połówkę dojrzałego awokado rozgniatamy i mieszamy z żółtkiem i kilkoma kroplami soku z cytryny. Masę nakładamy na twarz, szyję i dekolt i pozostawiamy przez 20 minut, po czym spłukujemy letnią wodą. To idealna maseczka do suchej, zmęczonej, gdyż działa wygładzająco, odżywczo i przeciwzmarszczkowo.


Bananowa maseczka

Rozgniecionego banana mieszamy z żółtkiem, łyżeczką oleju słonecznikowego i kilkoma kroplami soku cytrynowego. Nakładamy na twarz i spłukujemy ciepłą wodą. Maseczka łagodzi podrażnienia, zmiękcza skórę, uelastycznia ją i pobudza do regeneracji.



Brzoskwiniowa maseczka

Owoc ścieramy i łączymy z 1 łyżeczką mąki owsianej, mąki ziemniaczanej, jogurtu naturalnego i miodu. Nakładamy na skórę twarzy i zmywamy letnią wodą. Możemy nakładać również same owoce. Maseczka ta doskonale nawilża przesuszoną i odżywia zmęczoną skórę.


Winogronowa maseczka

Szklankę winogron bez skórki i pestek mieszamy z łyżką miodu i z żółtkiem. Po nałożeniu czekamy kwadrans i spłukujemy letnią wodą. Maseczka ta rozjaśnia, ujędrnia, regeneruje i nawilża skórę.


Maseczki warzywne



Maseczki wykorzystujące popularne warzywa, które dzięki swoim właściwościom regenerują przesuszoną latem skórę.



Maseczka marchewkowa

Marchewkę czyścimy i ścieramy na tarce, po czym łączymy z żółtkiem i łyżką mleka w proszku. Maseczka ta zawiera sporo witaminy A i beta-karotenu. Idealnie nadaje się do regeneracji przesuszonej opalaniem skóry twarzy i szyi.

Maseczka chlorofilowa

To świetna maseczka odżywcza, którą wykonasz przy okazji przygotowywania obiadu. Wystarczy posiekany, świeży szpinak wymieszać z ugotowanym w mleku ziemniakiem, a otrzymaną papkę nałożyć na twarz i szyję.



O czym warto pamiętać?



Owoce, mimo że zdrowe, to jednak niekiedy mogą działać uczulająco. Dlatego osoby ze skłonnością do alergii powinny wcześniej przeprowadzić próbę uczuleniową.
W tym celu niewielka ilość przygotowanej maseczki nałożyć na skórę w mało widocznym miejscu np. za uchem lub przy szyi. Jeżeli wystąpi świąd lub zaczerwienienie, to lepiej zrezygnować z zabiegu, zmienić owoc na inny lub skorzystać z szerokiej oferty maseczek drogeryjnych.

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila