Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Mrożenie bez tajemnic

Mrożenie produktów żywnościowych jest jednym z lepszych sposobów ich konserwowania. Utrwalane w ten sposób produkty zachowują maksymalne ilości składników odżywczych. Poza tym po rozmrożeniu wyglądają niemal tak samo, jak przed zamrożeniem.

mrożenie produktów żywnościowych



Na czym polega mrożenie?


Jest to proces polegający na zamianie wody w lód, poprzez obniżenie temperatury. W zamrażanych produktach woda w nich zawarta przemieszcza się w stronę powierzchni, a grubość lodu, czy wielkość kryształków zależy od szybkości całego procesu. Powolne zamrażanie uszkadza strukturę wewnętrzną zamrażanego produktu oraz wpływa niekorzystnie na jego wygląd i składniki odżywcze. Dlatego produkty najlepiej zamrażać szybko, doprowadzając je do temperatury -30 stopni Celsjusza, a następnie przechowywać w temperaturze ok. -20 stopni Celsjusza.

W jaki sposób mrozić?


Prawidłowe mrożenie pozwala zachować smak i składniki odżywcze w dużo większym stopniu niż przy innych formach konserwacji. Jednak aby tak się stało, należy przestrzegać pewnych ogólnych zasad.

Przede wszystkim zamrażać można jedynie produkty świeże lub takie, które nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia. Jeżeli nie jesteśmy pewni świeżości potrawy, wówczas powinniśmy zrezygnować z jej mrożenia. W przypadku potraw gotowych trzeba je przed zamrożeniem ostudzić. Nie wolno wkładać do zamrażarki ciepłych ani gorących potraw.

Wszystkie produkty i potrawy po schłodzeniu, a przed zamrożeniem powinniśmy odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem jest odpowiednie podzielenie żywności na porcje, tak by później można było odmrozić niewielką, potrzebną ilość. Po drugie produkty przed zamrożeniem powinny być oczyszczone, umyte i osuszone. W przypadku warzyw dobrze jest je również blanszować.

Ważny jest również odpowiedni dla naszych potrzeb wybór opakowań. Wybierając opakowania najlepiej zdecydować się na takie, które będziemy mogli wykorzystać wielokrotnie. Dobre będą tutaj woreczki strunowe, plastykowe lub szklane pojemniki oraz słoiki. Ważne, aby opakowanie było szczelne i dokładnie opisane, co pozwoli nam szybko zorientować się w naszych mrożonych zapasach. W przypadku pakowania płynów do słoików nie należy ich wypełniać do pełna, by zamarzająca ciecz nie rozsadziła opakowania. W zamrażarce najlepiej układać produkty dość ciasno obok siebie.

Pamiętajmy, aby nie zamrażać produktów, które były wcześniej zamrożone, ze względu na ryzyko zatrucia pokarmowego. Dlatego lepiej unikać sytuacji, w których produkty mogą się rozmrozić i zostać ponownie zamrożone np. w przerwie w dostawie prądu.

Jak długo przechowywać w zamrażarce produkty żywnościowe?


Czas przechowywania zamrożonych produktów i potraw zależy od ich rodzaju oraz od rodzaju zamrażarki. Najdłużej można przechowywać zamrożone produkty do roku, jednak im krótszy ten czas, tym lepiej.

Najbezpieczniej jest przechowywać:
  • Mięso wołowe do 12 miesięcy
  • Wieprzowinę i drób do 8 miesięcy
  • Mięso cielęce do 4 miesięcy
  • Ryby tłuste do 4, a chude do 8 miesięcy
  • Pieczywo do 12 miesięcy
  • Gotowe dania i zupy do 6 miesięcy
  • Owoce i warzywa do 12 miesięcy.

Zasady mrożenia różnych produktów żywnościowych


Mrozić możemy wiele różnych produktów, świeżych i przetworzonych. Jednak przy mrożeniu żywności musimy stosować różne zasady, w zależności od rodzaju produktów, które chcemy w ten sposób zakonserwować. Tak więc nieco inaczej będziemy zamrażać mięso, ryby, czy warzywa, a inaczej potrawy gotowe.

Mrożenie mięsa


Mrozić możemy każde mięso, pod warunkiem, że nie było już wcześniej zamrażane. Powinno ono być mrożone jak najszybciej, dlatego najlepiej włączyć w zamrażarce funkcję szybkiego mrożenia. Mięso wcześniej należy odpowiednio przygotować, oddzielić tłuszcz, usunąć kości, po porcjować, umyć, osuszyć, zapakować o folię i opatrzyć datą.
Jeżeli chcemy uniknąć sklejania się ze sobą mięsa, wówczas pojedyncze porcje np. kotlety warto przełożyć kawałkiem pergaminu.

Mrożenie ryb


Bez przeszkód możemy mrozić ryby świeżo złowione, wcześniej wypatroszone i oczyszczone z łusek. Można je zamrażać w całości lub podzielić na porcje, filety, czy dzwonka. Jednak pojedyncze porcje przed włożeniem do opakowania warto przełożyć pergaminem, by się ze sobą nie posklejały.
Możemy mrozić również ryby zakupione w sklepie, jednak wcześniej należy się upewnić, że nie były już wcześniej poddawane mrożeniu.

Mrożenie warzyw, owoców i strączków


Mrożenie warzyw i owoców jest świetnym sposobem konserwacji, pozwalającym zachować nawet do 80% zawartej w nich witaminy C oraz do 70% witaminy A. Aby zachować ich wygląd i smak można je przed zamrożeniem poddać procesowi blanszowania, czyli na krótko zanurzyć we wrzątku. Do mrożenia nadają się niemal wszystkie warzywa korzeniowe (buraki, marchew, seler), strączkowe (groszek, fasolka, ciecierzyca, soczewica), a także kapustne (kapusta, brukselka). Można mrozić kukurydzę, szpinak oraz grzyby. Mrożenie nie służy jedynie sałacie, rzodkiewkom, ogórkom oraz cebuli.

Warzywa trzeba wcześniej przygotować do zamrożenia, czyli obrać, osuszyć, ewentualnie pokroić i popakować w szczelne opakowania. Owoce wystarczy przebrać, umyć, osuszyć i zapakować. Warzywa strączkowe należy wcześniej podgotować. Natomiast grzyby mrozimy najczęściej w całości po wcześniejszym oczyszczeniu, luźno ułożone np. na tackach. Po zamrożeniu przesypujemy je do woreczków strunowych i przechowujemy do 6 miesięcy.

Mrożenie ziół


Większość ziół możemy poddać procesowi mrożenia, bez większego uszczerbku dla ich smaku. Po zamrożeniu nie wyglądają one jednak zbyt ładnie i nie nadają się do celów dekoracyjnych. Z drugiej strony zamrożone zioła można z powodzeniem wykorzystywać w sosach i zupach. Zioła można zamrażać na co najmniej dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na posiekaniu oczyszczonych ziół i zamrożeniu ich w woreczku lub pojemniku. Drugi sposób to upchnięcie ich w pojemniku na kostki lodu, zalanie wodą i zamrożenie.

Mrożenie pieczywa


Skutecznym sposobem przedłużania świeżości pieczywa jest jego mrożenie. Najczęściej pieczywo dobrze znosi proces mrożenia, pod warunkiem odpowiedniego przygotowania. Świeże pieczywo należy włożyć do torebki papierowej lub foliowej. Bułki mogą być pakowane luzem, chleb można pokroić na kromki. Tak przygotowany chleb można później odmrażać według potrzeb i wykorzystywać do kanapek, grzanek lub do farszu na kotlety mielone.

Pozostałe produkty


Nabiał zwykle nie znosi mrożenia, ale z powodzeniem możemy mrozić masło, czy twarde sery. Poza tym możemy zamrozić świeże białka jaj, które stracą nic ze swoich właściwości. Mrożeniu poddają się także orzechy, suszone owoce oraz mleko kobiece.

Mrożenie dań gotowych


Dania gotowe przygotowywane w domu z powodzeniem można mrozić. Pamiętać tylko trzeba, że produkty podczas mrożenia nieco wysychają i dlatego np. gotowane lub pieczone mięso przed zamrożeniem, warto zanurzyć w sosie.

Mrozić możemy różne rodzaje ciast, spody do pizzy, placki, krokiety oraz farsze do nich. Można też zamrozić ugotowaną wcześniej kaszę, pod warunkiem, że jest ona bez dodatków. Później wykorzystać można ją do przygotowania farszu, zrobienia kotletów wegetariańskich lub do zupy czy sosu, by przyspieszyć przygotowanie posiłku.

Mrożenie ciast


Większość ciast daje się z powodzeniem mrozić. Niektóre wręcz lubią wcześniejsze mrożenie. Do takich ciast należy ciasto francuskie, półfrancuskie czy kruche, które potem w łatwy sposób pozwala na stworzenie w kilka chwil fajnego wypieku. Co ciekawe, większość gotowych ciast również dobrze znosi mrożenie. Upieczone ciasto warto przed zamrożeniem podzielić na porcje, zamrozić na tacce, a następnie owinąć folią lub ułożyć w pojemniku. W ten sposób ciasto nie poskleja się ze sobą.

Zamrozić można także ciasta z kremem, jednak z bitą śmietaną już nie. Nie nadają się do mrożenia także ciasta z galaretką, która po rozmrożeniu ciasta, po prostu z niego spłynie. Również beza po mrożeniu straci na chrupkości, a ciasto drożdżowe będzie wysuszone.

Z powodzeniem za to możemy mrozić ciasto na pizzę i to zarówno surowe, jak i podpieczone. W przypadku surowego ciasta należy go uformować w kulę, posmarować oliwą i zamrozić w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Gotowe, podpieczone spody do pizzy wystarczy umieścić w foliowej torebce i zamrozić. Ciasto na pierogi też możemy zamrozić, jednak po rozmrożeniu będzie ono wymagać ponownego wyrobienia. O pierogach zresztą kilka słów poniżej.

Pierogi


Mrozić możemy zarówno surowe, jak i ugotowane pierogi. Układamy je na tacce w odstępach i mrozimy. Zamrożone wkładamy do woreczków w ilości, jaka odpowiada zwykle odmrażanej przez nas porcji i wkładamy ponownie do zamrażarki. Można też zamrozić pierogi podgotowane, które po rozmrożeniu gotujemy, lub też ugotowane, które po rozmrożeniu będziemy odsmażać.

Pasztety


Pasztety, zarówno mięsne, jak i warzywne lepiej zamrozić przed pieczeniem. Taki pasztet wystarczy potem wsunąć bezpośrednio do piekarnika i upiec, a jedyną różnicą będzie nieco dłuższy czas pieczenia, niż takiego nałożonego bezpośrednio do foremki.

Zupy, potrawki i sosy


Wszelkie zupy, sosy, gulasze i potrawki bardzo dobrze znoszą mrożenie. Należy je jednak zamrażać bez dodatków ryżu, makaronu czy kaszy oraz bez dodatku śmietany. Dodatki te podczas rozmrażania zamieniają się bowiem w nieapetyczną papkę. Czyste zupy lub bulion dobrze jest zamrażać w pojemnikach, lub słoikach, zostawiając w nich kilka centymetrów luzu.

Wszelkie sosy i pasty np. pesto również można zamrozić, używając do tego słoików i pojemników oraz pojemniczków na lód, zwłaszcza gdy mamy do zamrożenia niewielką ilość płynu.

Czego lepiej nie mrozić?


Mimo dobroczynnych właściwości mrożenia jest kilka produktów, których lepiej nie mrozić. Są to produkty, których nie powinniśmy zamrażać, gdyż tworzenie się kryształków lodu niekorzystnie wpływa na ich strukturę komórkową. Do tych produktów należą m.in. mleko, jogurt, śmietana, majonez, miękkie sery, ugotowane produkty skrobiowe tj. makaron, ryż, ziemniaki. 

Nie mrozi się również jajek w skorupkach i to zarówno tych surowych, jak i ugotowanych. Surowe jajka w skorupkach schłodzone mogą popękać, a nawet wybuchnąć, natomiast jajka ugotowane na twardo po zamrożeniu staną się twarde, a ich tekstura „gumowata”. Jeśli koniecznie chcesz zamrozić jajka, ubij je, aż będą dobrze połączone, i przechowuj w szczelnym pojemniku.

Niektórych nie powinno się mrozić, nie dlatego że jest to szkodliwe, lecz z powodu pogorszenia ich właściwości organoleptycznych lub pogorszenia smaku. Do takich produktów należą wodniste owoce i warzywa, dania z żelatyną np. galaretki, musztarda, ketchup i smażone potrawy.

Nie nadają się do zamrożenia również kawa i wino. Kawa zamrożona traci swój smak i aromat, podobnie jak i wino. To ostatnie możemy wprawdzie zamrozić w małych pojemniczkach, aby używać do gotowania. Niestety zamrożone wino, po rozmrożeniu do picia się nie nadaje.

Z tego samego powodu nie powinno się mrozić przypraw. Najczęściej stosowane, jak czosnek pieprz czy goździki tracą swój smak i aromat, a niektóre nawet nabierają gorzkiego smaku.

Jak rozmrażać żywność?


Sposób rozmrażania zależy od rodzaju zamrożonego produktu. Mięso i ryby należy rozmrażać powoli, najlepiej w lodówce, a przed dalszą obróbką upewnić się, że zostały one dokładnie rozmrożone. Dopiero po rozmrożeniu można doprowadzać je do wysokiej temperatury, piekąc, smażąc lub gotując. W żadnym przypadku nie należy zamrożonego mięsa wkładać bezpośrednio do ciepłej wody! Tylko stopniowe rozmrażanie w niskiej temperaturze pozwoli uniknąć ewentualnego zatrucia pokarmowego.

Nieco inaczej ma się rzecz z warzywami i owocami. Zamrożone warzywa możemy bezpośrednio wrzucić na wrzątek. Owoców tez lepiej nie rozmrażać do końca, ze względu na dużą zawartość wody. Lepiej lekko rozmrożone, czy nawet zamrożone dodać do ciast lub miksując z jogurtem przygotować smaczny koktajl owocowy.

Zamrożone bułki wystarczy wyciągnąć z zamrażarki i pozostawić w temperaturze pokojowej, by po pół godziny cieszyć się świeżym pieczywem. Podobnie postępujemy z kromkami chleba. Można też przyspieszyć cały proces, skrapiając pieczywo wodą i wsuwając do nagrzanego do 150 stopni piekarnika, by po 20 minutach otrzymać chrupiące i ciepłe pieczywo, prawie jak prosto z piekarni.

Zamrożone placki, naleśniki, czy krokiety wystarczy wsunąć do nagrzanego do 180 stopni piekarnika, tak by po 10 minutach, wyciągnąć ciepłe i gotowe do spożycia.

Jeżeli będziesz stosować się do powyższych zasad, to mrożenie będzie procesem bezpiecznym, a ty będziesz mogła cieszyć się świeżymi produktami przez cały rok. Poza tym zapobiegniesz marnowaniu żywności, gdyż wykorzystasz resztki gotowych potraw, które możesz zjeść, kiedy przyjdzie ci smak i ochota. To doskonały sposób na przedłużenie świeżości wielu produktów i na zachowanie ich cennych składników odżywczych, niemal w niezmienionym składzie. Tak więc zaprzyjaźnij się ze swoją zamrażarką i zacznij korzystać z jej potencjału, dla zdrowia swojego i swoich najbliższych.

Jeśli spodobał ci się powyższy artykuł, to udostępnij go w mediach społecznościowych.


Komentarze

  1. Bardzo dobry wpis i ogromna dawka wiedzy. Bardzo łatwo popełnić błąd przy mrożeniu żywności lub jej przechowywaniu. Tu mamy wszystko pięknie opisane i wyjaśnione.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super wpis i bardzo przydatny. Ja mrożę wszystko co się da, aby nie zmarnować :-)

    OdpowiedzUsuń
  3. Odpowiedzi
    1. Drożdże można mrozić i przechowywać w zamrażarce do 6 miesięcy. Najlepiej podzielić je na porcje, zapakować szczelnie i włożyć do zamrażarki :) Podczas rozmrażania wystarczy pozostawić na na pół godziny w temperaturze pokojowej i już można używać.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila