Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Podziała czasu na zimowy i letni obowiązuje w niemal 70 krajach na świecie, w tym również w Polsce. Przyjęło się, że czas z letniego na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. Czytaj dalej, by dowiedzieć się, kiedy przestawić zegarek w 2022 roku.

zmiana czasu
 

Historia zmiany czasu

Prekursorem pomysłu ze zmianą czasu był Benjamin Franklin. Zwrócił on uwagę na zachowanie ludzi, którzy chodzili spać o tej samej godzinie, bez względu na to, czy było ciemno, czy nadal świeciło słońce. Często wieczorem musieli korzystać ze sztucznego światła, co było niekorzystne ekonomicznie. Z tego powodu uznano, że dobrym posunięciem byłoby takie przestawianie zegara, aby ludzie mogli jak najdłużej korzystać z naturalnego światła i jak najmniej wykorzystywać sztuczne oświetlenie.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona po raz pierwszy w okresie międzywojennym. Następnie w dwóch okresach, od 1946 roku do 1949 oraz w latach 1957-1964. Od 1977 roku zmiana czasu obowiązuje bez przerwy, z tym że do 1995 roku przechodzono na czas zimowy w ostatnią niedzielę września, a nie tak jak obecnie w październiku. Ostatnie rozporządzenie związane ze zmianą czasu wydał rząd na początku listopada 2016 roku. Zawarto w nim postanowienie o przedłużeniu stosowania zmiany czasu do roku 2021.

Czy nastąpi koniec zmiany czasu?

12 września 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycję zakończenia sezonowych zmian czasu. W marcu 2019 roku Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany czasu w krajach Unii Europejskiej. Zmiana taka nastąpi w 2021 roku, 28 marca 2021 roku kraje, które wybiorą czas letni, przesuną po raz ostatni wskazówki do przodu. Z kolei kraje, które wybrały czas zimowy, cofną wskazówki po raz ostatni w październiku.

Niestety na razie nie zostanie zniesiona konieczność zmiany czasu. Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich. Komisja przeanalizowała zatem dostępne dowody, z których wynika, że dla zapewnienia sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego ważne jest posiadanie zharmonizowanych przepisów UE w tej dziedzinie. Pogląd ten popiera również Parlament Europejski, a także inne podmioty (np. w sektorze transportu). Komisja przeprowadziła również konsultacje społeczne, w których 84 % opowiadało się za zakończeniem sześciomiesięcznych zmian terminów, a 16 % opowiedziało się za ich utrzymaniem. 

Zmiany miały nastąpić do 2021 roku, ale debata o tym, kto był za nie odpowiedzialny, utknęła w impasie tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Obecnie wydaje się, że nie ma wystarczającego poparcia dla wniosku i w tym momencie nie jest jasne, kiedy, jeśli w ogóle, UE pozbędzie się tego środka.

Kiedy nastąpi zmiana czasu na zimowy w 2022 roku?

Zmiana czasu na zimowy będzie miało miejsce w ostatnią niedzielę października. W tym roku wypada to w nocy z 29 na 30 października. Wówczas przestawiamy wskazówki z godziny 3:00 na 2:00, czyli w niedzielę pośpimy o godzinę dłużej!

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila