Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Sposób na rośliny strączkowe - mrożenie

Rośliny strączkowe są bogatym źródłem białka, zawierającym witaminę B, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. O tym, że powinniśmy je jeść, nie trzeba nikogo przekonywać. Co więc stoi na przeszkodzie? Teoretycznie nic, praktycznie – lenistwo.

mrożenie roślin strączkowych
 

Moczenie i gotowanie warzyw strączkowych


Warzywa strączkowe, w większości wymagają wcześniejszego namoczenia, gdyż zwiększa się ich przyswajalność, strawność białka oraz znacznie skraca czas gotowania. Jedynymi strączkami niewymagającymi wcześniejszego namaczania jest łuskana soczewica, groch oraz zielone warzywa strączkowe, jak świeży groszek, czy fasolka. Natomiast wszystkie suszone warzywa strączkowe należy wcześniej namoczyć. Czas moczenia i gotowania przedstawia poniższa tabelka.

 

Nasiona

Czas moczenia

Czas gotowania

Bób suszony

10 godzin

1 ½ godziny

Ziarna fasoli

12 godzin

1 ½ godziny

Groch łuskany

Nie wymaga moczenia

1 ½ godziny

Groch nie łuskany

12 godzin

2 godziny

Ciecierzyca

12 godzin

2 godziny

Soczewica

Nie wymaga moczenia

Około godziny

Soczewica czerwona (łuskana)

Nie wymaga moczenia

Pół godziny

                  Źródło: https://www.mojekulinarnewariacje.com/2013/02/straczkowe-w-kuchni.html

Co zrobić, gdy nie mamy gotowych strączków?


Niestety nie zawsze mamy czas, aby namoczyć strączki. Niekiedy po prostu o tym zapominamy, a przypominamy sobie w chwili, kiedy chcemy przygotować jakieś danie ze strączkami. Wtedy mamy dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest skorzystanie z gotowych zakonserwowanych strączków, zamkniętych w słoikach lub w puszkach. Można też skorzystać z gotowych, mrożonych warzyw strączkowych. Jest to jednak dość drogie, zwłaszcza gdy porównamy cenę do ilości.
Można też wykorzystać sposób drugi, czyli skorzystać z własnoręcznie przygotowanych wcześniej strączków. Jak to zrobić? Odpowiedź poniżej.


Mój sposób na mrożenie warzyw strączkowych


Do mrożenia nadają się wszystkie rodzaje nasion strączkowych. Jedna suche strączki muszą zostać wcześniej przygotowane. Pokaże wam proces mrożenia strączków na przykładzie fasolki Borlotti.

Fasolę musimy wcześniej namoczyć na całą noc. Następnego dnia zmieniamy wodę i gotujemy fasolę bez soli, przez pół godziny, zbierając w trakcie gotowania szumowimy. Podgotowaną fasolkę przepłukujemy zimną wodą, odcedzamy i osuszamy, rozkładając np. na ściereczce. Gdy wystygnie, rozkładamy do woreczków, zamykamy i zamrażamy. 


Gdy będziemy potrzebować fasoli, wystarczy wyciągnąć ją z zamrażarki i użyć według przepisu. W podobny sposób postępujemy w przypadku wszystkich suchych strączków, wymagających moczenia. Przygotowując większą ilość na raz, oszczędzamy sobie pracy oraz czas.




Jak wykorzystywać nasiona strączkowe?


Ich wykorzystanie jest niemal nieograniczone. Można przygotowywać z nich sałatki np. z fasoli lub ciecierzycy. Wystarczy dodać posiekaną cebulę, zioła, przyprawy i trochę oliwy. Można wymieszać fasolkę z tuńczyka w konserwie oraz pokrojone jajka na twardo i sałatka gotowa.
Fasolę można też dodać do sosu pomidorowego i udusić, albo zapiec w piekarniku. Z ciecierzycy można zrobić hummus z ciecierzycy, z dodatkiem czosnku i Tahini. Idealny dodatek do pieczywa, ale też świeżych, surowych warzyw.
Jeżeli szukasz pomysłu na wykorzystanie warzyw strączkowych, to więcej przepisów znajdziesz na stronie Proste przepisy oraz Greckie smaki.


Zapraszam!

 
 

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila