Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Uwaga na przeterminowane kosmetyki!
Kosmetyki jak każda z nas wie, mają określony termin przydatności, po którym lepiej ich nie używać. Jednak czy zawsze należy je wyrzucić? Jak długo i w jakich warunkach przechowywać kosmetyki, by służyły jak najdłużej? To wszystko w poniższym wpisie.
Data ważności kosmetyków pielęgnacyjnych
Przeterminowane kosmetyki nie tylko nie dodadzą nam urody, ale mogą wręcz zaszkodzić. Według norm europejskich kosmetyk powinien wytrzymać ok. 30 miesięcy od daty produkcji. Jednak najczęściej data ważności wytłoczona jest lub nadrukowana na kosmetyku, zwłaszcza gdy jego termin przydatności jest krótszy. W tym czasie kosmetyk nie powinien ulec zepsuciu, pod warunkiem, że był odpowiednio przechowywany.
Oprócz terminu ważności na opakowaniach możemy znaleźć symbol odkręconego słoiczka. Jest to tzw. symbol PAO, który określa, ile czasu od otwarcia opakowania kosmetyk zachowuje swoje właściwości i jest bezpieczny dla zdrowia np. 6M, oznacza 6 miesięcy. Jeżeli termin przydatności jest krótszy, niż PAO, to kosmetyk możemy używać tylko do wskazanego terminu ważności.
Najczęściej przy kosmetykach pielęgnacyjnych, można ich używać do roku po otwarciu (szampony), 6 miesięcy (balsamy, odżywki, mleczka) oraz kremy od 9 do 24 miesięcy.
Daty przydatności do użycia kosmetyków kolorowych
Kosmetyki do makijażu mają stosunkowo krótką datę ważności, dlatego nie warto ich magazynować w większych ilościach. Kosmetyki kolorowe często nie mają podanej daty ważności, lecz jedynie symbol PAO. Przy czym, jeśli przyglądniemy się różnym kosmetykom, to będziemy mogły stwierdzić, że wszystkie płynne lub kremowe, mają krótszą datę ważności. Dłuższą datę mają natomiast kosmetyki suche np. cienie, róże czy bronzery. Ostatecznie jednak wszystko zależy od danego producenta, dlatego zawsze należy patrzeć na symbole na opakowaniu.
Przykładowe terminy przechowywania kosmetyków do makijażu, po ich otwarciu prezentują się tak jak poniżej:
- podkład – od 6 do 12 miesięcy
- korektor – od 6 miesięcy do 24 miesięcy
- puder sypki – od 6 do 30 miesięcy
- bronzer do 24 miesięcy
- róż- od 12 do 30 miesięcy
- cienie w kamieniu – od 12 do 30 miesięcy
- tusz do rzęs – 6 miesięcy
- kosmetyki w kremie do 9 miesięcy
- kredka do oczu i konturówka – od 6 do 30 miesięcy
- szminka lub błyszczyk - do 24 miesięcy
- lakier do paznokci - 12 miesięcy
Jak przechowywać kosmetyki?
Sposób, w jaki przechowujemy kosmetyki, ma istotny wpływ na ich trwałość. Odpowiednio przechowywane będą nam służyć przez długi czas, bez utraty swoich właściwości. Warto pamiętać, żeby nie otwierać kosmetyków, których nie będziemy używać przez najbliższy czas. Po otwarciu bowiem zaczyna się liczyć ich czas przydatności do użycia.
Jak należy przechowywać kosmetyki, by się nie zepsuły? Często producent zapisuje taką informację na ulotce kosmetyku. Niektóre bowiem wymagają specjalnego przechowywania lub temperatury np. w zacienionym, w lodówce, w temperaturze pokojowej itp.
Kosmetyki pielęgnacyjne, typu szampon, odżywka, balsam itp. można trzymać w łazienkowej szafce lub na wannie. Kremy, toniki można przechowywać na toaletce lub w innym wyznaczonym, suchym miejscu. Podobnie jak i kosmetyki do makijażu, które powinny być przechowywane w suchym, przewiewnym miejscu.
Nie wolno wystawiać kosmetyków na działanie promieni słonecznych, ani wysokich temperatur. W takich warunkach szybciej się psują, a kosmetyki kolorowe mogą zmienić swoją konsystencję lub barwę.
Co zrobić, żeby kosmetyk służył jak najdłużej?
Używając kosmetyków kolorowych, powinniśmy zachowywać się jak egoistki i nie dzielić szminki czy tuszu z siostrą, czy koleżanką. Kosmetyki, których używa więcej osób, są zwykle silniej zanieczyszczone drobnoustrojami, dlatego dla urody, ale i zdrowia nie dzielimy się kosmetykami kolorowymi.
Używając kosmetyków, dbamy o higienę i nie nakładamy go brudnymi rękami. Możemy też używać do nakładania np. kremu specjalnej szpatułki. Pędzle, gąbki i inne akcesoria do nakładania kosmetyku trzymamy w czystości i często myjemy. I oczywiście zwracamy uwagę na sposób przechowywania kosmetyku. To wszystko spowoduje, że ich żywot będzie znacznie dłuższy.
Jak rozpoznać zepsuty kosmetyk?
W psujących się kosmetykach zmieniać może się ich barwa, konsystencja lub zapach. Ponadto w szamponie, odżywce lub masce do włosów może wytrącić się osad, a barwa produktu zmienić. W przypadku kremu zmienia się jego barwa, zapach, konsystencja może się rozwarstwiać, a na wierzchu pojawiać warstwa tłuszczu. W przypadku podkładów i korektorów najczęściej zmiana się kolor kosmetyku.
W przypadku produktów w kamieniu (puder, cienie do powiek), może to być utrata barwy, kruszenie i osypywanie się lub nierówne rozprowadzanie. Przeterminowana szminka pozostawia grudki i nieprzyjemnie pachnie. Kredki do oczu lub konturówki tracą barwnik i zaczynają gorzej malować. Eyelinery i tusze do rzęs zasychają lub stają się tak gęste, że utrudniają malowanie. Mogą też nierównomiernie się rozprowadzać i pozostawiać grudki. Lakier do paznokci gęstnieje, rozwarstwia się i trudno go ładnie rozprowadzić, a przeterminowane perfumy wietrzeją.
Kosmetyków takich należy się pozbyć, a gdy staną się zjełczałe lub pojawi się na nich pleśń od razu wyrzucić do kosza. Są one groźne nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia. Preparaty takie mogą silnie podrażniać skórę i powodować konieczność późniejszego leczenia u dermatologa. Dlatego używanie przeterminowanych kosmetyków w dalszym ciągu, to tylko pozorna oszczędność.
Co robić z kosmetykami, którym kończy się termin ważności?
Zdarza się, że zrobiliśmy zapas kosmetyków pielęgnacyjnych, albo otrzymaliśmy od kogoś w prezencie kosmetyki, których nie zdążymy zużyć, zanim skończy się ich przydatność do użycia. Co robić w takiej sytuacji? Możemy zmienić jego zastosowanie.
Kremy do twarzy, którym kończy się termin, możemy użyć jako balsamu do ciała lub jako kremu do stóp. Odżywkę do włosów możemy wykorzystać zamiast pianki do golenia. Szampony, żele lub płyny do kąpieli można wykorzystać jako płyny do prania, lub mycia. Natomiast perfumy, które nie pachną już tak intensywnie, można użyć jako odświeżacza powietrza.
Ważne, by zużyć kosmetyki przed terminem ich przydatności, nawet gdy musimy zmienić ich przeznaczenie. Natomiast jeżeli nie zdążymy, to powinnyśmy bezwzględnie i bez żalu wyrzucić.
Komentarze
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Super wpis, wszystkie przydatne informacje w jednym miejscu :) Staram się kupować dopiero wtedy, gdy zużyję. Jedyne co, to muszę zrobić przegląd pomadek i pewnie sporo pójdzie do kosza - przed pandemią lubiłam malować usta, ale teraz długo już leżą odłogiem.
OdpowiedzUsuńU mnie też przez pandemię dużo kolorowych kosmetyków zaliczyło kosz ;)
Usuń