Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Makaron Konjac, czyli makaron na diecie

Makaron konjac, znany też jako makaron shirataki to pochodzący z Indochin, zdrowy element diety. Rozpowszechniony w Japonii i Chinach, coraz większe uznanie zdobywa też w Polsce. Dlaczego? Głównie za sprawą swoich zdrowotnych właściwości oraz niskiej kaloryczności. Jaki kupić i ile kosztuje, o tym poniżej?

 

Makaron konjac

Co to jest makaron konjac?


Makaron konjac jest wykonany z rośliny o tej samej nazwie. Właściwie jadalne są bulwy, które gotuje się długo, otrzymując galaretowatą substancję oraz wyrabia się mąkę. Makaron konjac zawiera Glukomannan, rozpuszczalny w wodzie błonnik i emulgator. Makaron konjac to naturalny produkt, beztłuszczowy, niezawierający cukru, ani skrobi.

Makaron konjac nie przypomina pszennego makaronu. Jest od niego jaśniejszy, przezroczysty i zanurzony w płynie. Ma nieciekawy zapach, który można zredukować poprzez dobre wypłukanie w czystej wodzie. Jest równocześnie bezsmakowy i łatwo przejmuje smak potraw, do których jest dodawany. Z tego powodu jest makaronem uniwersalnym, odpowiednim zarówno do słonych, jak i słodkich potraw.

Przygotowuje się go szybko, a ugotowany charakteryzuje się elastycznością, jędrnością i sprężystością. Najczęściej występuje w postaci wstążek, nitek i jako spaghetti, a nawet ryż.
                         

Zdrowotne właściwości makaronu konjac


Makaron konjac jest niskokaloryczny, a 100 g ugotowanego makaronu ma zaledwie kilka kalorii. Nie zawiera węglowodanów ani tłuszczy i dlatego jest odpowiedni dla osób na diecie redukcyjnej. Jest za to bogatym źródłem błonnika, dzięki któremu jesteśmy bardziej syci oraz oczyszczamy układ pokarmowy z zalegających w nim resztek. 

Ponadto w makaronie konjac znajduje się sporo witamin i składników mineralnych, zwłaszcza wapnia, którego jest niemal 50 g w 100 g produktu. Znajduje się tam też potas, magnez, cynk oraz żelazo.
Glukomannan obniża poziom glukozy, trójglicerydów oraz cholesterolu całkowitego, oraz poziomu trójglicerydów we krwi. Z tego powodu polecany jest osobom na diecie, chorującym na cukrzycę, weganom i osobom dbającym o zdrowe odżywianie. Niegdyś stosowany był jako środek przeczyszczający. Według badań Glukomannan redukuje ryzyko zachorowania na raka jelita grubego, a także może opóźniać powstawanie zmian miażdżycowych u chorych z cukrzycą.


Gdzie kupić makaron konjac?


Makaron konjac można dostać już w wielu miejscach, w sklepach z żywnością azjatycką, w sklepach ze zdrową żywnością, na allegro. Ofertę możesz sprawdzić też na Ceneo.  
Zdarza się go spotkać także w hipermarketach, zwłaszcza w tych lepiej zaopatrzonych i dbających o swoich klientów o odmiennych potrzebach. Niekiedy możemy spotkać tam półki albo i całe alejki z żywnością dla wegan, wegetarian oraz osób na diecie.

Koszt makaronu konjac to zwykle 6-7 zł za opakowanie o wadze 385 g. 1 kg makaronu konjac penne to koszt 21 zł. Pakowany jest on w torebki o różnej pojemności: 200, 385, 500 gram., a nawet 1 kg. Można też kupić zestaw makaronów, który cenowo wychodzi taniej.


Makaron konjac, który przetestowałam 


Z makaronem konjac zetknęłam się po raz pierwszy i dlatego kupiłam 3 różne firmy, aby je przetestować. Wszystkie trzy były bardzo do siebie podobne, zanurzone w płynie, o jednakowej formie nitek. Różniły się jedynie firmą, ilością w opakowaniu oraz kalorycznością.


Makaron konjac Angel Hair

Zawiera w swoim składzie wodę oczyszczoną, mąkę konjac oraz błonnik owsiany. Nie zawiera tłuszczu, cukru oraz soli. Nie posiada smaku, a zapach daje się wypłukać dużą ilością czystej wody. Przechowywać w chłodnym miejscu. Nie zamrażać. Po otwarciu makaron przechowywać w czystej wodzie przez maksymalnie 2 dni. 

Wartość odżywcza w 100 g
Wartość energetyczna 35 kJ/9 kcal
Tłuszcz: 0 g;
w tym kwasy nasycone: 0 g;
Węglowodany: 0 g;
w tym cukry: 0 g;
Błonnik: 4 g;
Białko: 0,2 g;
Sól: 0 g

 

Makaron konjac DIET NOODLES BIO

Makaron Konjac Noodle bezglutenowy BIO marki Diet Food o wadze brutto: 385 g, zawiera w swoim składzie wodę i mąkę konjac. Nie zawiera glutenu. Wystarczy go wypłukać pod bieżącą wodą i gotować lub dodać do potrawy. Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w temperaturze 5-28 st. C. Po otwarciu trzymać w lodówce w zalewie szczelnie zamknięte maksymalnie 3 dni.

Wartość odżywcza w 100 g:
Wartość energetyczna    30 kJ / 7 kcal
Tłuszcz    <0,1g
w tym kwasy tłuszczowe nasycone    <0,1g
Węglowodany    <0,2g
w tym cukry    <0,1g
Błonnik    <2,6g
Białko    <0,1g
Sól    <0,1g

 

Makaron DIET SPAGHETTI


Makaron Shirataki spaghetti firmy Diet Food jest całkowicie bezglutenowy i w zasadzie pozbawiony kalorii. Nie zawiera soi, tłuszczu, skrobi czy węglowodanów. Zapakowany jest w przezroczysty woreczek foliowy o wadze 200 g. W składzie posiada wodę, mąkę konjac oraz wodorotlenek wapnia. Przechowywać w temperaturze 5-28 stopni Celsjusza.

Wartości odżywcze w 100 g    
Wartość energetyczna    33 kJ/ 8 kcal
Tłuszcz    <0,1 g
- w tym kwasy tłuszczowe nasycone    <0,1 g
Węglowodany    1,1 g
- w tym cukry    <0,2 g
Błonnik    1,8 g
Białko    <0,3 g
Sól    <0,01 g

Jak przygotowywać makaron konjac?


Makaron konjac nie wymaga gotowania, wystarczy go dobrze wypłukać, osączyć i umieścić w naczyniu z gorącą wodą, by po 2-3 minutach, był gotowy do spożycia. Można też dodać go do smażonej potrawy pod koniec przyrządzania i dusić, smażyć lub gotować przez minutę do trzech minut.

Makaron konjac komponuje się z potrawami słonymi, jak i słodkimi. Może być dodatkiem do zup, sosów, a nawet do sałatek. Można go komponować z warzywami, mięsem lub owocami morza. Doskonałe wchłania smak przypraw oraz ziół.
Ja najchętniej podaję go do warzyw z patelni albo do sosu bologne.

 


Zaletą makaronu konjac, jest to, że można go spożywać na diecie wegańskiej, bezglutenowej, bezlaktozowej, niskotłuszczowej, ketogenicznej, niskowęglowodanowej, ubogoenergetycznej oraz wysokobłonnikowej. Nie wolno jednak z nim przesadzać, gdyż trzeba pamiętać, że jest to błonnik, który spożywany w nadmiarze zaburza wchłanianie niektórych składników mineralnych. Na pewno stanowi jednak doskonałe urozmaicenie diety i wzbogacenie jej w wysokiej jakości błonnik.

A wy, znacie makaron konjac? W jakich potrawach go wykorzystujecie?

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila