Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
Sezon na szparagi cz. 2 - Jak przygotować szparagi?
Sezon na szparagi nie jest długi. Trwa zaledwie kilka tygodni maja oraz początków czerwca. Zawierają one wiele składników odżywczych, są lekkostrawne i niskokaloryczne. Dlatego warto postarać się zjeść je przynajmniej kilka razy w ciągu sezonu szparagowego. A o tym, w jaki sposób je przygotować, a także jak przechowywać, przeczytacie w dalszej części.
W jaki sposób możemy przygotować szparagi?
O tym jak wybrać szparagi, pisałam wcześniej. Przed jakąkolwiek obróbką szparagi trzeba przygotować, czyli najpierw umyć i osuszyć. Następne kroki zależą od tego, czy mamy do czynienia z białymi, czy z zielonymi szparagami.
Białe szparagi muszą zostać obrane na całej długości, poza główką. Do tego celu możemy użyć specjalnej obieraczki do szparagów lub zwykłej obieraczki do jarzyn. Obieramy zawsze od strony główki w dół. Na koniec odłamujemy zdrewniałe, twarde końcówki, zwykle około 1/3 szparaga.
Przygotowanie zielonych szparagów ogranicza się do ich umycia oraz oderwania zdrewniałych końcówek. Najlepszym sposobem jest takie wygięcie szparaga, by końcówka sama się odłamała. Tak przygotowane szparagi są gotowe do obróbki cieplnej.
Gotowanie szparagów
Sposobów przygotowania szparagów jest co najmniej kilka. Najpopularniejszym jest ich gotowanie w wodzie lub na parze. Do gotowania szparagów idealny jest specjalny, wysoki garnek z koszem, tak by mogły w nim stać podczas gotowania. Ponad poziom wody powinny wystawać jedynie główki, które jako najdelikatniejsza część szparaga gotują się szybciej i dlatego wystarczy im gotowanie w wytworzonej parze. Koszyk do szparagów pozwala na ich bezproblemowe odsączenie.
Garnek do gotowania szparagów, chociaż przydatny, nie jest niezbędny. Można użyć jakiegokolwiek garnka, byle nie był aluminiowy. Ostatecznie możemy ugotować szparagi nawet na leżąco, byle w osolonej i posłodzonej wodzie. Niektórzy dodają do gotowania łyżkę octu, a inni łyżkę masła. Jednak łyżeczka soli i szczypta cukru, będą wystarczającymi dodatkami.
Szparagi gotujemy na średnim ogniu, pod przykryciem, jeżeli gotują się na stojąco lub w otwartym garnku, jeżeli gotują się na leżąco. Czas gotowania szparagów zależy od ich barwy oraz grubości. Zielone szparagi gotują się szybciej i wystarczy im 8 - 10 minut w wodzie i 15 na parze. Najlepiej sprawdzić ich miękkość widelcem. Powinny być miękkie, ale nie rozgotowane. Białe szparagi również można gotować w wodzie, a czas ich gotowania to około 12 do 15 minut. Przygotowując je na parze, trzeba wydłużyć czas przygotowywania o kilka minut. Jednak najważniejsza w określaniu czasu gotowania jest grubość szparaga. Ważne jest, aby ich nie przegotować. Po ugotowaniu powinny być miękkie, ale równocześnie elastyczne i lekko chrupiące.
Do wody z gotującymi się szparagami możemy dodać też odłamane końce oraz skórki, a po gotowaniu szparagów nie wylewać wody. Będzie ona wspaniałą bazą do przygotowania zup lub sosów. Wywar można też zamrozić i wykorzystać później.
Ugotowane szparagi najlepiej spożyć od razu, ale można je również odgrzać na parze lub podsmażyć na patelni.
Szparagi pieczone, smażone lub grillowane
Gotowanie to nie jedyny sposób przygotowania szparagów. Pieczenie, smażenie oraz grillowanie szparagów sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy nie są one pierwszej świeżości. Możemy je zapiekać w piekarniku w temperaturze od 180 do 200 stopni Celsjusza, zawinięte w folię aluminiową lub w worku do pieczenia. W piekarniku można je również parować, trzeba mieć jednak piecyk z taką funkcją. Można je również zapiekać w formie zapiekanki lub zawinięte w szynkę parmeńską, lub boczek. Pieczenie szparagów to czas 12 – 15 minut, chyba że są składnikiem wielowarzywnej zapiekanki, wtedy można to zrobić w czasie wystarczającym do zapieczenia innych warzyw. Wcześniej dobrze jest posmarować je oliwą i oprószyć solą, a upieczone polać sokiem z cytryny.
Posmarowane oliwą szparagi możemy również grillować oraz smażyć na patelni. Idealnie nadają się do tego zwłaszcza zielone odmiany.
Sposoby podania szparagów
Jak już wspomnieliśmy, szparagi można podać ugotowane i skropione sokiem z cytryny lub sokiem cytrynowym, posypane ziołami lub tłuczonymi orzeszkami. Klasycznie podaje się je z sosem holenderskim, czosnkowym lub polane sosem winegret. Białe szparagi komponują się również z masłem orzechowym i sosem sojowym. Można je podać tak jak kalafior, czyli polane masłem i bułeczką.
Pieczone szparagi można zapiekać z szynką parmeńską, którą są owinięte lub z plasrterkami boczku. Można przygotowywać z nich zapiekanę z dodatkiem innych warzyw. Można je podsmażać na maśle lub polane stopionym masłem.
Klasycznym sposobem podania szparagów, zwłaszcza białych jest zrobienie z nich zupy – krem. Szparagi mogą też stanowić dodatek do sałatek oraz być elementem risotta, potrawki, omleta lub wypełnieniem tarty.
Przechowywanie szparagów
Świeże szparagi przechowujemy owinięte w wilgotną ściereczkę i włożone do lodówki. Przechowywane w ten sposób wytrzymają do 3 dni. Jeżeli chcemy wykorzystać je jeszcze tego samego dnia to wkładamy cały pęczek do słoika z wodą, zanurzając jedynie końcówki szparagów. Jeżeli chcemy wykorzystać je w przyszłości, wówczas lepszym sposobem będzie ich zamrożenie.
Mrożenie szparagów to świetny sposób, by cieszyć się nimi dłużej, niż tylko przez kilka tygodni. Zamrozić możesz zarówno szparagi, jak i ich końcówki, które mogą stanowić dodatek do sporządzania warzywnych wywarów.
Szparagi przed zamrożeniem musimy dobrze umyć i wysuszyć oraz oderwać zdrewniałe końcówki. Białe szparagi przed mrożeniem musimy obrać. Przed mrożeniem nie blanszujemy ich! Układamy je kolejno, a przechowujemy do 6 miesięcy.
Chcąc przygotować zamrożone szparagi wrzucamy je bezpośrednio na gotująca się wodę bez wcześniejszego rozmrażania.
Mam nadzieje, ze teraz szparagi będą częściej gościć w waszych kuchniach.
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz