Szukaj na tym blogu
Dobre Rady to strona stworzona z myślą o kobietach i dla kobiet. Znajdziecie tutaj nowe informacje, porady babuni, ciekawostki i różne wskazówki.
Polecane
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Jak przygotować zapasy na trudne czasy?
W życiu zdarzają się różne katastrofy: klęski żywiołowe, bankructwa, zagrożenia terrorystyczne czy działania wojenne. Niestety tych katastrof zwykle nie da się przewidzieć, dlatego istotne jest odpowiednie przygotowanie, by móc poradzić sobie w ciężkich czasach, w możliwie najlepszy sposób. Dlatego podsyłam wam krótki poradnik przetrwania, który możecie dostosować do własnych potrzeb.
Podstawowe, niezbędne przedmioty w sytuacjach awaryjnych
Najważniejszymi rzeczami, które człowiek potrzebuje do życia, jest powietrze, woda i żywność. Potrzebuje też innych rzeczy, które nie są niezbędne, ale bardzo potrzebne, ułatwiają przeżycie w trudnych warunkach lub w oczekiwaniu na pomoc. Do takich warunków należą np. pożary, powodzie, trzęsienia ziemi, kryzys gospodarczy, czy wojna.
Na takie wydarzenia trzeba być przygotowanym i zabezpieczyć się w podstawowe produkty, jak:
- Woda
- Żywność
- Apteczka
- Środki higieniczne
- Odzież
- Narzędzia i przedmioty specjalne
Woda
Zapasy wody powinny wystarczyć przynajmniej na trzy dni, dla każdego członka rodziny. Przyjmując, że człowiek potrzebuje 2 litry na potrzeby organizmu oraz 2 litry na każdą osobę w naszym domu do przygotowywania posiłków, mycia itp. Z tego wynika, że 1 osoba potrzebuje 12 litrów wody, a zapas dla 4-osobowej rodziny to 48 litrów na 72 godziny. Wodę można przechowywać w butelkach lub dużych pojemnikach, beczkach z przykryciem. Warto też zaopatrzyć się w filtry do wody oraz tabletkami do uzdatniania wody. Są one niezbędnym elementem wyposażenia tzw. torby ewakuacyjnej.
Żywność
Zapasy żywności w domu powinny zależeć od ustalenia, w jakim celu gromadzimy zapasy, na jaki czas mają one wystarczyć oraz potrzeby ilu osób zaspokoić.
Zasady wybierania żywności:
- Kupujemy to, co jemy na co dzień. Jeżeli nie jemy mięsa, nie ma sensu zaopatrywanie się w konserwy mięsne.
- Wybieramy żywność pakowaną, o długim terminie przydatności do spożycia.
- Kupujemy różnorodne produkty, które pozwolą nam na przygotowanie zbilansowanych posiłków.
- Wybieraj żywność, która nie wymaga chłodzenia, przygotowywania ani gotowania i zawiera niewielką ilość wody lub nie wymaga jej wcale.
- Przygotowuj domowe przetwory.
- Postaw na produkty liofilizowane. Utrzymuj ich pewien zapas, gdyż są one pożywne i odżywcze, a ich przydatność do spożycia jest bardzo długa. Mogą stanowić pierwsza pomoc w trudnej sytuacji, dlatego powinny znaleźć się na wyposażeniu torby ewakuacyjnej.
Jak uzupełnić domowy magazyn?
Przygotowując zapasy, korzystaj z obniżek cen, promocji i ofert 1 + 1. Powoli to na szybsze uzupełnienie domowych zapasów. Nie kupuj jednak hurtowych ilości jednego produktu. Mądrzej jest kupować różne rzeczy w mniejszych ilościach, powoli budując nasze rezerwy.
Kupując żywność na zapas, wybierajmy żywność długotrwałą. Wybieramy zarówno produkty suche, jak i też tłuszcze, słodycze i dodatki do żywności. Pokrótce ich lista powinna wyglądać tak, jak poniżej.
- Produkty suche (makarony, kasze, ryż, mleko w proszku).
- Tłuszcze (oliwa, oleje, smalec, mięso i jego przetwory)
- Dodatki, przyprawy i drożdże
Przygotowując domowe zapasy trzeba pamiętać o dodatkach, typu sosy (pomidorowy, sojowy), koncentraty pomidorowe, przyprawy i suszone zioła. Istotny jest zapas soli, która poprawia smak, ale jest również doskonałym konserwantem. Warto zadbać też o zapas octu, który można wykorzystywać jako konserwant, dodawany do żywności, a nawet środek do sprzątania domu.
Słodycze pozwalają zredukować stres, dodać energii oraz poprawić nastrój. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w domowej spiżarce. Zadbajmy tez o zapas miodu, wartościowego odżywczo dodatku, który zawiera witaminę E, wapń, fosfor, potas, magnez i żelazo. Nie możemy też zapomnieć o zapasie cukru, który jest nosicielem smaku, energii ale też konserwantem.
Jak prawidłowo przechowywać żywność długotrwałą?
Do przechowywania zapasów) w domu powinniśmy mieć wyznaczone miejsce. Może to być piwniczka lub ewentualnie część szafek kuchennych. Wybierając przestrzeń musimy pamiętać, aby było to miejsce:
- Usytuowane z dala od miejsca przechowywania detergentów i środków czystości
- Powinno być to miejsce zacienione, suche i chłodne, gdyż światło, wilgoć i tlen wpływają niekorzystnie na przechowywana zywność.
- Unikamy szuflad lub szafek usytuowanych w pobliżu piekarnika, lodówki czy zmywarki.
- Dopasowujemy ilość naszych zapasów do zajmowanej powierzchni oraz liczbę członków rodziny.
- Do przechowywania żywności w dużych ilościach wykorzystujemy pojemniki i wiaderka do żywności z przykrywką oraz beczki z zakrętką.
- Tłuszcze takie jak oliwa i olej najlepiej przechowywać w pięciolitrowych puszkach, z dala od światła, ciepła lub zimna i oczywiście wilgoci. Oleje przechowujemy rok lub najwyżej dwa lata.
- Ocet i sól możemy przechowywać bez ograniczeń czasowych. Jedynie w przypadku soli dbamy, aby pozostawała w suchych miejscach lub w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jej największym wrogiem jest wilgoć, podobnie zresztą jak cukru. Jeśli przechowujesz go w hermetycznych pojemnikach, aby utrzymać wilgoć jak najdalej, na zawsze zachowasz jego słodki smak. Ale jeśli w międzyczasie stało się tak twarde jak kamień, jest sztuczka, która pozwoli przywrócić mu sypkość. Wystarczy „głowę” cukru połozyć na tacy i rozbić innym tępym przedmiotem.
- Ryż i makarony możemy przechowywać w oryginalnych opakowaniach nawet do dwóch lat. Płatki owsiane należy przechowywać w metalowych puszkach lub w szklanych słoikach, podobnie jak rośliny strączkowe. Z drugiej strony soczewica musi oddychać, dlatego najlepiej przesypać ją do bawełnianego lub lnianego woreczka.
- Mleko w proszku to produkt, który przydatny jest zwłaszcza w rodzinach z małymi dziećmi. Trwałość takiego mleka od kilku miesięcy do 1 roku, bez konieczności przechowywania w lodówce. Przechowujemy je w oryginalnych opakowaniach. Rozwiązaniem jest też przechowywanie puszek z mlekiem skondensowanym.
- W zapasach warto też utrzymywać drożdże, zwłaszcza suche, które Drożdże które są suszone w niskich temperaturach i pakowane próżniowo, mają tę zaletę, że są przechowywane bardzo długo, nawet do 2 lat. Świeże drożdże nie maja długiej przydatności do spożycia, jednak w warunkach domowych można je przechowywać w zamrażarce od 3 do 6 miesięcy.
- Przyprawy, choć nie psują się szybko, mają datę ważności. Jednak całe przyprawy zachowają świeżość przez dłuższy czas, do około 5 lat. Świeżość przypraw można poznać po kolorze i aromacie. Używamy do tego naszych zmysłów. Jeśli kolor nie jest żywy i jednolity lub ich zapach nie jest łatwo wyczuwalny, to czas je wymienić.
- Sosy i przeciery pomidorowe. Można je kupić lub w sezonie przygotować własne przetwory. Można je przechowywać przez 1 rok lub nieco dłużej w sterylnych i hermetycznych szklanych słoikach.
- Sos sojowy warto kupić, gdyż jest niemal nieśmiertelne. Otwarte opakowanie może wytrzymać w lodówce do 3 lat, a zamknięte znacznie dłużej. Może zastąpić sól, być spożywany jako dip lub nadać kolor i pikantny smak naszym daniom. Poza tym jest dobrym źródłem białka i wapnia, a także magnezu, cynku i selenu.
- Domowe przetwory oraz kupne puszki przechowujemy w chłodnym miejscu, z dala od światła słonecznego. W przypadku gotowych przetworów sprawdzamy etykietę opakowania i kupujemy te z najmniejszą ilością konserwantów, ale też z najdłuższym terminem ważności. Domowe dżemy i marmolady możemy przechowywać nawet do 2 lat, pod warunkiem, że są w w miejscu o odpowiednich warunkach.
- Suszone owoce w zamkniętym opakowaniu wytrzymują do 6 miesięcy. Podobnie jak pastele, sezamki i inne słodycze na bazie miodu.
W prawidłowym zarządzaniu naszymi zapasami dwie zasady:
- Przechowujemy to, co jemy i jemy to, co przechowujemy
- To, co pierwsze wchodzi, wychodzi jako pierwsze.
Ułatwiamy sobie zarządzanie zapasami, układając ostatnio kupowane produkty z tyłu półki, a najstarsze z przodu. Oznaczamy puszki i słoiki do przechowywania żywności, pisząc markerem datę ich przechowywania.
Apteczka i leki
Apteczka to często nieoceniony element. Zdarza się, że jej nie mamy lub jest ona niekompletna, a niedobory wychodzą wówczas, gdy jest nam ona najbardziej potrzebna. Dlatego uzupełnij lub skompletuj apteczkę, na wszelki wypadek. Najlepiej przygotuj apteczkę do domu i do samochodu.
Co powinna zawierać domowa apteczka?
Materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne:
- gaza jałowa, niejałowa oraz bandaże,
- plastry z opatrunkiem (różnej wielkości),
- plaster bez opatrunku,
- kompresy jałowe,
- wata,
- woda utleniona,
- jodyna,
- spirytus salicylowy.
Leki bez recepty:
- przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe (najlepiej paracetamol, ponieważ jest on bezpieczny dla dzieci), dodatkowo dla dorosłych ibuprofen, aspiryna itp.,
- przeciwbiegunkowe (loperamid, węgiel leczniczy),
- środek zapobiegający odwodnieniu w czasie biegunki (elektrolity),
- sól fizjologiczna do przemywania oczu – często się o niej zapomina,
- wapń (często występuje w postaci tabletek musujących lub syropu) – ma działanie łagodzące objawy alergii pokarmowej i skórnej,
- środki na przeziębienie, takie jak krople do nosa, syrop przeciwkaszlowy, syrop wykrztuśny, pastylki do ssania łagodzące ból gardła, witaminy (najpopularniejsze witaminy – C i D),
- Leki na zaburzenia żołądka (leki zobojętniające sok żołądkowy)
- Maść przeciwhistaminowa (na ukąszenia owadów, wysypki)
- Syrop z Ipecacuan (stosowany do wywoływania wymiotów w przypadku zatrucia)
- Węgiel aktywny (stosowany do wiązania trucizny w przypadku zatrucia)
- Dodatkowo wszystkie leki przyjmowane stale.
Narzędzia:
- nożyczki,
- termometr,
- ciśnieniomierz.
Co musi się znaleźć w apteczce samochodowej?
Przede wszystkim instrukcja udzielania pierwszej pomocy, ale również
Materiały opatrunkowe i środki dezynfekcyjne:
- sterylne kompresy gazowe,
- plastry z opatrunkiem,
- plaster bez opatrunku,
- bandaże,
- opaska elastyczna,
- środek dezynfekcyjny (np. woda utleniona),
- maseczka do wykonywania sztucznego oddychania metodą usta-usta – najlepiej dwie lub trzy sztuki,
- chusta trójkątna,
- rękawiczki ochronne,
- koc z foli termoizolacyjnej.
Inne przedmioty:
- Nożyczki
- Mydło
- Rękawiczki lateksowe (2 pary)
Narzędzia i artykuły sanitarne
Najlepiej przechowywać te przedmioty w jednym miejscy, w jakimś pudle z tworzywa lub w metalowym. Skrzynia tak powinna być łatwo dostępna dla wszystkich domowników, a znaleźć się w niej mogą:
- Plastikowe kubki, talerze, sztućce
- Radio na baterie i zapasowe baterie
- Latarka i zapasowe baterie
- Pieniądze lub czeki podróżne, monety
- Otwieracz do puszek, nóż
- Mała gaśnica
- Śpiwór
- Szczypce
- Taśma klejąca do pudełek (może pomieścić potłuczone szkło)
- Kompas
- Zapałki i zapas zapalniczek w wodoodpornym opakowaniu
- Folia aluminiowa
- Plastikowe pojemniki
- Papier, długopis
- Nici i igły
- Zakraplacz
- Gwizdek
- Mapa miasta, okolicy (aby znaleźć schronienia, miejsca spotkań)
- Koc izotermiczny
- Sprzęt wędkarski i myśliwski
Osobny pojemnik może zawierać artykuły higieny osobistej, takie jak:
- Papier toaletowy
- Mydło, detergent
- Przedmioty higieniczne dla kobiet
- Plastikowe worki na śmieci (na zużyte artykuły higieny osobistej)
- Plastikowy pojemnik ze stałą pokrywą
- Środek dezynfekujący
- Chlor
Popularne posty
Bambus w kuchni i chleb bambusowy
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Parmezan, czym go zastąpić?
- Pobierz link
- X
- Inne aplikacje
Komentarze
Prześlij komentarz