Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Światowy Dzień Nerek

Od 2006 roku, corocznie w każdy drugi czwartek marca obchodzimy Światowy Dzień Nerek. W 2023 roku przypada to 9 marca. Święto to powstało z inicjatywy Międzynarodowego Towarzystwa Nefrologicznego i Międzynarodowej Federacji Fundacji Nerek. W Polsce koordynatorem obchodów Światowego Dnia Nerek jest Stowarzyszenie Nefrologia Polska, a do realizacji imprez włączają się inne stowarzyszenia mające na celu ochronę zdrowia.

Światowy Dzień Nerek

Dlaczego obchodzimy Światowy Dzień Nerek?

Celem organizacji tego nietypowego święta jest podniesienie świadomości na temat znaczenia nerek, ich chorób i sposobach ich zapobiegania. Ważna jest w tym przypadku wczesna diagnostyka, która niejednokrotnie pozwala wytropić chorobę, a nawet uratować życie. Proste badanie krwi i moczu są często wystarczające do zdiagnozowania choroby nerek. Często chore nerki nie dają żadnych charakterystycznych objawów, dlatego chorzy trafiają do lekarza zbyt późno.

 

Jak obchodzimy Światowy Dzień Nerek?

Światowy Dzień Nerek to okazja, by przeprowadzić badania profilaktyczne nerek. W tym czasie wiele instytucji  przeprowadza specjalne akcje profilaktyczne, w ramach których można wykonać taniej potrzebne badania. W tym dniu np. sieć laboratoriów DIAGNOSTYKA oferuje e-Pakiet nerkowy, aż o 15% taniej. Oczywiście to nie jedyna okazja przeprowadzenia badań taniej lub wręcz za darmo. Najlepiej sprawdź, co organizują przychodnie i laboratoria diagnostyczne w twojej okolicy.

Oprócz wykonania badań profilaktycznych warto wziąć udział w happeningach oraz konferencjach, których celem jest uświadomienie, jakie znaczenie dla organizmu mają nerki oraz jak wykrywać choroby tego narządu i jak je leczyć.


Jakie badania wykonać, by ocenić stan nerek?

Podstawowym badaniem jest badanie ogólne moczu, które pozwala zdiagnozować zakażenia i choroby nerek oraz dróg moczowych. Jest to badanie podstawowe, stanowiące punkt wyjścia dla innych badań.

Drugim badaniem, które warto wykonać, jest badanie kreatyniny w moczu. Badanie to pozwala na ocenę funkcji filtracyjnej tego narządu. Wskaźnik ACR (albumina/kreatynina w moczu) pokazuje, w jaki sposób tracimy białko z moczem.

Trzecie badanie to oznaczenie stężenia kwasu moczowego. To badanie z kolei pozwala ocenić stan zaawansowania takich chorób jak kamica nerkowa oraz dna moczanowa.

Zbadaj czynność nerek, nawet gdy jesteś zdrowy. Jednak gdy znajdujesz się w grupie ryzyka, wtedy wykonuj badania nerek regularnie. Do grupy tej nalezą osoby otyłe, a także chorujące na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.  Regularnie wykonuj badania także wtedy, gdy w twojej rodzinie występowały choroby nerek.

 

Do czego służą nerki?

Nerki znajdują się w jamie brzusznej, w przestrzeni zaotrzewnowej. Są narządem parzystym, czyli jest ich dwie, rozmieszczone są po obu stronach kręgosłupa, za żołądkiem i poniżej wątroby. Zbudowane są z rdzenia (w części wewnętrznej) oraz z kory (w zewnętrznej części nerki). Kształtem i kolorem przypominają czerwonobrązowe ziarna fasoli.

Mimo że niepozorne z wyglądu, są narządem, który pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Najważniejsza z nich to stałe, całodobowe filtrowanie krwi, w celu usunięcia zbędnych lub szkodliwych substancji z organizmu. Do związków tych należą toksyny, mocznik, nadmiar soli i wszelkie zbędne produkty przemiany materii. Równocześnie w nerkach zachodzi proces resorpcji, w wyniku którego substancje wartościowe dla organizmu są zatrzymywane.

Nerki mają też za zadanie regulować poziom płynów ustrojowych w organizmie. W zależności od potrzeb zatrzymują je lub też zwiększają ich wydalanie wraz z moczem.

Nerki działają też wspomagająco w procesie regulowania wartości ciśnienia tętniczego oraz ilości czerwonych krwinek we krwi. Na koniec mogą wpływać na równowagę kwasowo-zasadową w organizmie.

 

Jak dbać o zdrowie nerek?

Profilaktyka jest bardzo ważna w zapobieganiu chorobom nerek. Aby zachować zdrowe nerki, warto pamiętać o kilku zasadach i wdrażać je przez całe życie.

Podstawowe zasady, pomagające zachować zdrowe nerki to:

  • Aktywność fizyczna, pozwalająca utrzymać prawidłową masę ciała oraz ciśnienie krwi.
  • Zdrowa, zróżnicowana dieta, ograniczająca sól. Zalecane dzienne spożycie sodu wynosi 5-6 gramów soli, czyli około jednej łyżeczki. W limicie tym zawarta jest już sól występująca w żywności, dlatego najlepiej nie dosalać potraw.
  • Kontrola poziomu cukru we krwi. Cukrzyca rozwija się zwykle powoli i przez długi czas, a u połowy osób z cukrzycą rozwijają się choroby nerek. Dlatego dzięki regularnym badaniom krwi i moczu możesz uniknąć nie tylko cukrzycy, ale i chorób nerek.
  • Sprawdzanie ciśnienia krwi i utrzymywanie go na odpowiednim poziomie, gdyż wysokie ciśnienie krwi może uszkadzać nerki.
  • Brak nałogów. Nie pal, gdyż palenie tytoniu spowalnia przepływ krwi przez nerki. Palenie zwiększa też ryzyko raka nerki nawet o 50%.
  • Zażywanie tylko niezbędnych leków! Nie stosuj regularnie dostępnych bez recepty NLPZ, takich jak np. ibuprofen. Zawsze wcześniej skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutom, zwłaszcza gdy masz problemy z nerkami.
  • Picie wody! Na koniec, ale nie mniej ważne jest przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów, zwłaszcza czystej wody. Standardowym zaleceniem jest wypijanie 8 szklanek, czyli 2 litry wody dziennie dla zdrowej osoby przebywającej w umiarkowanych warunkach klimatycznych. Jednak zwykle ilość wypijanych płynów powinna być dobrana indywidualnie. Zobacz wpis, Ile wody powinniśmy wypijać?


 

Z przewlekłymi chorobami nerek zmaga się co dziesiąty Polak. Grupą najbardziej narażoną są osoby starsze z nadciśnieniem tętniczym oraz cierpiące na tzw. zespół metaboliczny. Jednak o zdrowie nerek warto dbać w każdym wieku i nawet wówczas, gdy jesteśmy pozornie zdrowi. Choroby nerek nie dają w początkowym okresie żadnych objawów, dlatego lepiej się zbadać, niż dać się zaskoczyć chorobie. I oczywiście dbać o nerki profilaktycznie, bo jak wiadomo, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Zdrowia życzę!

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila