Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Ustal budżet na święta

Mole spożywcze - jak się ich pozbyć?

 Mole spożywcze (Plodia interpunctella) znane też jako mole kuchenne lub omacnica spichrzanka, to popularny szkodnik domowych zapasów. Pomimo że zjedzenie mola spożywczego lub jego larw nie stwarza zagrożenia zdrowotnego to lepiej się go pozbyć z naszej kuchni. 

 

Mole spożywcze - jak się ich pozbyć?

Skąd się biorą mole spożywcze w domu?


Mole spożywcze w domu najczęściej pojawiają się wraz z zakażoną żywnością, na przykład w paczkach z zakażonymi produktami spożywczymi przyniesionymi bezpośrednio ze sklepu. Dlatego już na etapie zakupów powinniśmy dokładnie przyglądać się produktom sypkim, także tym pakowanym w przezroczyste opakowania.

Poza tym mole spożywcze mogą dostać się do domu przez otwarte okna lub drzwi, a nawet przez kratki wentylacyjne w domach wielorodzinnych.

Aby zapobiec pojawianiu się moli spożywczych, ważne jest przechowywanie suchych produktów spożywczych w szczelnie zamkniętych pojemnikach, regularne sprzątanie spiżarni i miejsc przechowywania żywności oraz usuwanie zakażonych produktów jak najszybciej.

Co jedzą mole?


Mole spożywcze mają rozbudowany jadłospis. Żywią się zarówno produktami sypkimi jak mąka, ryż, makarony, kasze, cukier, kakao, kawa, herbata, zioła i przyprawy, jak i słodyczami. Do ich ulubionych należą ciasteczka, bakalie, orzechy oraz kremy czekoladowe i orzechowe.

Jak pozbyć się moli?


Moli spożywczych możemy się pozbyć w sposób naturalny, stosując domowe rozwiązania, jak i za pomocą chemicznych preparatów. Zacznijmy od porządków w kuchni, przeglądając zapasy i wyrzucając wszystko, w czym znajdziemy larwy lub zawiera pajęczynki zlepiające żywność w grudki.

Po usunięciu zainfekowanej żywności należy wymyć wszystkie półki, szafki i pojemniki, w których była przechowywana żywność. Do tego celu używamy detergentu, a następnie wszystko przemyć octem. Można też przygotować roztwór octu z wodą w proporcji 1:1 i wstawić go do zamkniętej szafki. Pojemnik taki wyciągamy w szafki, dopiero gdy roztwór wystygnie.

Kolejnym krokiem będzie zapakowanie zapasów w nowe lub wcześniej umyte suche pojemniki ze szczelną zakrętką, najlepiej w szklanych. Słoiki ze zwykłą zakrętką mogą nie być, wystarczającą przeszkodzą dla moli.

Naturalne środki odstraszające mole


W celu zapobieżenia ponownemu zagnieżdżeniu się moli w domu warto zastosować domowe sposoby, które je odstraszą. 

Do takich preparatów należą:

  • Ocet, którym przecieramy wnętrza szafek
  • Wanilia, lawenda, eukaliptus, liście laurowe
  • Sprawdzą się goździki, ziele angielskie i cynamon
  • Skórki cytrusów, igły sosnowe, ziele angielskie
Zioła i przyprawy można włożyć do muślinowego woreczka i umieścić w szafkach lub użyć olejków eterycznych, którymi możemy spryskać wnętrze szafek kuchennych. Naturalne zapachy są dla nich nieprzyjemne.


Specjalistyczne pułapki i preparaty


Naturalne rozwiązania często nie są wystarczające do pozbycia się niechcianych lokatorów z naszej kuchni. Wówczas powinniśmy sięgnąć po specjalistyczne środki.

W tym celu możemy sięgnąć po:

  • Pułapki na mole w formie kartonika, który nasączony jest środkiem zapachowym, zwabia mole i unieruchamia je, zapobiegając tym samym ich rozprzestrzenianiu się. Pułapki te są bezpieczne dla żywności.
  • Preparaty owadobójcze w formie proszku lub jako spray do opryskiwania miejsc występowania moli. Preparaty te mogą być bezpieczne dla żywności, gdyż zawierają naturalne olejki roślinne lub mogą zawierać substancje chemiczne i wówczas nie mogą mieć żadnego kontaktu z żywnością.
  • Ostatnią deską ratunku, gdy zawiodą powyższe metody, jest zamówienie do domu firmy specjalizującej się w zwalczaniu moli, ale to już ostateczność.


A wy macie jakieś sprawdzone metody na mole spożywcze?

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila