Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Jak przygotować samochód do zimy?

Świadczenie rehabilitacyjne: Wszystko, co musisz wiedzieć

Świadczenie rehabilitacyjne możemy otrzymać, gdy pomimo długiego zwolnienia lekarskiego nasz stan nie poprawi się w stopniu umożliwiającym powrót do pracy. Zobacz, komu przysługuje, na jakich zasadach i w jakiej wysokości.

 

Świadczenie rehabilitacyjne

Zasiłek chorobowy, kiedy i na jak długo?


Zasiłek chorobowy to świadczenie, które można pobierać w przypadku czasowej niezdolności do pracy. Możemy pobierać go do 182 dni lub do 270 dni, gdy jesteśmy chorzy na gruźlicę albo niezdolność do pracy przypada na okres ciąży. Zasiłek chorobowy może być wypłacany do 91 dni po ustaniu ubezpieczenia. Jeżeli jednak po upływie ustawowych terminów nadal jesteśmy chorzy i niezdolni do podjęcia pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskaniem tej zdolności, wówczas możemy starać się o świadczenie rehabilitacyjne.


Dla kogo świadczenie rehabilitacyjne?


Świadczenie rehabilitacyjne to forma wsparcia finansowego dla osób, które z powodu choroby, ciąży lub przebytego wypadku są niezdolne do pracy. Warunkiem jego otrzymania jest posiadanie ubezpieczenia społecznego, chorobowego lub wypadkowego.

O świadczenie rehabilitacyjne starać się może:

  • Pracownik pracujący na podstawie umowy o pracę;
  • Osoba pracująca na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług;
  • Osoba wykonująca pracę nakładczą;
  • Prowadzący pozarolniczą działalność lub współpracujący z taką osobą;
  • Członek rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub spółdzielni kółek rolniczych;
  • Osoba pracująca odpłatnie na podstawie skierowania do pracy, gdy odbywa karę pozbawienia wolności lub jest tymczasowo aresztowana;
  • Odbywający służbę zastępczą;
  • Duchowny.


Świadczenie to przysługuje na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy. O przyznaniu świadczenia decyduje lekarz orzecznik ZUS. Może on również przyznać świadczenie rehabilitacyjne osobie, która ubiegała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy, w sytuacji, gdy lekarz orzecznik uzna, że rokuje odzyskanie zdolności do pracy.


Kto nie dostanie świadczenia rehabilitacyjnego?


Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje każdemu. Z tej formy wsparcia finansowego nie mogą skorzystać osoby:

  • uprawnione do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy;
  • przebywające na zasiłku dla bezrobotnych lub na zasiłku przedemerytalnym;
  • korzystające z rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego;
  • przebywające na urlopie wychowawczym, urlopie bezpłatnym lub korzystające z urlopu dla poratowania zdrowia;
  • korzystającego z nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego;
  • uprawnione do korzystania z prawa do świadczenia przedemerytalnego.


Świadczenie rehabilitacyjne nie przysługuje również w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności. Nie przysługuje za cały okres świadczenia, jeśli niezdolność do pracy powstała w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia, co stwierdza prawomocne orzeczenie sądu. Nie otrzyma świadczenia, jeśli po wyczerpaniu zasiłku chorobowego osoba wróciła do pracy, w której ma ubezpieczenie chorobowe albo ma zapewnione prawo do świadczeń za okres choroby.

Trzeba pamiętać, że osoba, która pobiera świadczenie rehabilitacyjne, nie może pracować ani w inny sposób dorabiać. Jakiekolwiek zajęcie zarobkowe pozbawi ją prawa do tego świadczenia.

 

Jaka jest wysokość świadczeń rehabilitacyjnych i od czego zależy?


Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wynosi:

  • 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, za okres trzech pierwszych miesięcy;
  • 75% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego za pozostały okres świadczenia;
  • 100% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w przypadku kobiet w ciąży oraz w przypadku niezdolności spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. W takim wypadku wymagane jest zaświadczenie lekarskie, potwierdzające istniejący stan.


Wysokość świadczenia rehabilitacyjnego wylicza ZUS lub płatnik składek. Pamiętać należy, że podstawą wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego jest przyjęta podstawa wymiaru zasiłku chorobowego po waloryzacji.


Świadczenie rehabilitacyjne krok po kroku

O przyznaniu lub odmowie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik ZUS, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Tak też należy złożyć wniosek o przyznanie świadczenia (druk ZNp-7), bezpośrednio do odpowiedniego oddziału ZUS lub poprzez platformę PUE ZUS. Trzeba to zrobić na co najmniej 6 tygodni przed końcem okresu, przez który możemy pobierać zasiłek chorobowy.

Do wniosku należy dołączyć:

  • dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
  • wypełnione przez lekarza, pod którego opieką przebywamy, zaświadczenie o stanie naszego zdrowia (druk OL-9);
  • wywiad zawodowy z miejsca pracy OL-10 (wypełnia płatnik składek, dokument ten nie jest wymagany w przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą lub, gdy w momencie składania wniosku osoba nie posiada już ubezpieczenia chorobowego);
  • oświadczenie Z-10 (dokument ten jest wymagany w przypadku osób, które utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego);
  • zaświadczenie płatnika składek Z-3, Z-3b lub Z-3a (zaświadczenie to nie jest potrzebne, w przypadku, gdy ZUS już wcześniej wypłacał wcześniej zasiłek chorobowy i od tego momentu nic się nie zmieniło).


Decyzja o przyznaniu (bądź nie) świadczenia rehabilitacyjnego zostanie wydana w ciągu 60 dni kalendarzowych od złożenia dokumentów.


Świadczenie rehabilitacyjne przez Internet


Złożenie wniosku możliwe jest też poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Należy się zalogować na swój profil PUE ZUS. Z katalogu usług wybrać „Złożenie dokumentu ZNp.-7”. Osoby, które nie posiadają już ubezpieczenia chorobowego dodatkowo, powinny wybrać „Złożenie dokumentu Z-10”.

Następnie wypełniamy wniosek i przesyłamy go do ZUS. Wniosek można podpisać podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym.

Należy sprawdzić zakładkę „Co musisz przygotować”, zebrać konieczne dokumenty, a następnie złożyć je osobiście w oddziale ZUS zgodnym z twoim miejscem zamieszkania. Należy też pamiętać, że badanie lekarskie lekarz orzecznik ZUS wykona stacjonarnie.

Odwołanie od decyzji lekarza orzecznika


Nie zawsze decyzja orzecznika jest pozytywna. Jeżeli uzna on, że przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego nie jest zasadne, wówczas otrzymamy decyzję odmowną. Po wydaniu niekorzystnego orzeczenia ubezpieczony ma prawo odwołać się od niego. Możemy to zrobić w ciągu 14 dni. Jeżeli nie zostanie wniesiony ani sprzeciw, ani zarzut wadliwości orzeczenie staje się prawomocne. Na jego podstawie ZUS wydaje decyzję. Od decyzji ZUS możemy odwołać się osobiście lub przez pełnomocnika. Robimy to pisemnie lub ustnie do protokołu. Więcej o procedurze odwołań na stronie ZUS.

 

Komentarze

Popularne posty

Krak Vet - wszystko dla twojego pupila